Ministranci oraz lektorzy z wielu wspólnot parafialnych na terenie diecezji, uczestniczyli 10 czerwca w VI Zjeździe Liturgicznej Służby Ołtarza, który zorganizowano w Bydgoszczy.

Spotkanie zainaugurowała Eucharystia w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, której przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Sylwester Warzyński. – Mamy nadzieję, że ta wspólna modlitwa, przebywanie ze sobą, współzawodnictwo, spowodują, że wyjdziecie po tym spotkaniu z głębokim przekonaniem, że jako ministranci i lektorzy uczestniczycie w czymś ważnym. W czymś, czego warto strzec – powiedział.

Po Eucharystii chętni wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Liturgicznej. Uczestnicy musieli odpowiedzieć m.in. jaki kolor jest używany w liturgii w okresie Wielkiego Postu i Adwentu, nazwać miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu. – Chciałbym nawiązać do ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które pokazały, że jest wielu młodych kochających Boga. Wśród nich są chłopcy z Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy nie wstydzą się Jezusa – powiedział diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Grzegorz Wiciński.

Olimpiada była także okazją do wykazania się swoją wiedzą na znajomości Listu do Galatów. – Od najmłodszych lat z uwagą przyglądałem się zarówno kapłanom, jak i ministrantom. Fascynowało mnie to, że mogą być tak blisko Pana Boga. Parafia, gdzie służę, ma wyjątkowych księży, jednym z nich jest nasz opiekun ks. Wojciech Ciołek, który poprzez spotkania, wyjazdy, obozy, jeszcze mocniej integruje naszą wspólnotę. W gronie ministrantów czuję się zawsze bardzo potrzebny i doceniany – podkreślił Tymoteusz z parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią.

W programie zjazdu zaplanowano również zawody, które zostały rozegrane na obiektach Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz. Uczniowie szkół podstawowych (tworzący 13 drużyn) wzięli udział w meczach piłki nożnej, a reprezentanci szkół gimnazjalnych (w liczbie 10 drużyn) w konkursie rzutów karnych. – Jako diecezjalni duszpasterze sportu dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przebieg naszych rozgrywek. Również samym uczestnikom, którzy pokazali wysoki poziom gry i czystej rywalizacji – dodali ks. Robert Szczepański i ks. Michał Zawartowski. W pierwszej kategorii triumfowali reprezentanci parafii św. Piotra i Pawła Apostołów ze Złotowa, zaś w drugiej zawodnicy z parafii św. Józefa z Osieka nad Notecią.

Parafia, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach, otrzymała puchar przechodni biskupa Jana Tyrawy. Okazała się nią wspólnota Chrystusa Króla w Bydgoszczy.

print