16,9 kilometra – taką długość ma żółty szlak w Puszczy Bydgoskiej, który upamiętnia bł. Czesława Jóźwiaka. Był on jednym z wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu, nazywanych „poznańską piątką”. Zostali oni aresztowani przez gestapo i skazani na śmierć za działalność konspiracyjną w okresie wojny.

Podczas uroczystej inauguracji szlaku odbyło się jego „promieniste” przejście. Uczestnicy wyszli z Brzozy oraz Nowej Wsi Wielkiej, by dojść do nieistniejącej wsi Łażyn, miejsca zamieszkania błogosławionego w latach 1919-1929.

Projekt wytyczenia nowej trasy powstał z inicjatywy wójta Gminy Nowa Wieś Wielka i turystów z Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. – Cieszymy się, że bł. Czesław Jóźwiak był związany z naszą gminą. Po pierwsze, chcemy krzewić o nim pamięć. Po drugie, te osoby – mam na myśli „poznańską piątkę” – mogą być dzisiaj przykładem dla młodych ludzi, jak postępować i kochać ojczyznę – powiedział wójt Wojciech Oskwarek.

Szlak im. bł. Czesława Jóźwiaka zaczyna się przy kościele w Brzozie, prowadzi w kierunku wschodnim malowniczymi drogami i duktami Puszczy Bydgoskiej do dawnej wsi Łażyn, miejsca urodzenia błogosławionego, gdzie znajduje się głaz z tablicą pamiątkową skąd biegnie w kierunku południowym i kończy się przy kościele w Nowej Wsi Wielkiej. – Jestem historykiem, Puszczę Bydgoską polubiłem wiele lat temu. Łażyn – po niemiecku Kleinwalde – był miejscem urodzenia Jóźwiaka. W 2011 roku postanowiliśmy coś zrobić. Na skrzyżowaniu dróg powiesiliśmy na drzewie prostą tabliczkę informacyjną. Rok temu w tym miejscu został odsłonięty pamiątkowy obelisk. Następnym pomysłem było powstanie szlaku – powiedział Paweł Gąsiorowski. Razem z nim wykonawcą szlaku był Ryszard Seidel.

W punktach początkowych i węzłowych umieszczone zostały specjalne tablice z naniesionymi na mapę przebiegami szlaków pieszych gminy Nowa Wieś Wielka oraz z informacją o błogosławionym, a także drogowskazy ułatwiające wędrówkę. W Łażynie – w pobliżu tablicy pamiątkowej umieszczona została kolejna, ukazująca historyczny zasięg nieistniejącej dziś wsi.

Uczestnicy uroczystości wyruszyli spod kościołów w Brzozie oraz Nowej Wsi Wielkiej, pokonując około 8,5 kilometra. Po dotarciu na miejsce zapoznali się z miejscem związanym z postacią błogosławionego i odmówili modlitwę Anioł Pański. W inauguracji szlaku wzięli także udział piechurzy idący z Solca Kujawskiego oraz grupa młodzieży z Gniewkowa.

Czesław Jóźwiak urodził się 7 września 1919 roku w Łażynie w powiecie bydgoskim. Jako dziesięciolatek przeniósł się z rodzicami do Poznania, gdzie uczęszczał do salezjańskiego oratorium przy ul. Wronieckiej. Działał także w harcerstwie. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po powrocie z frontu zaangażował się w działalność konspiracyjną związaną z nurtem narodowym. Utworzył oddział Narodowej Organizacji Bojowej. We wrześniu 1940 roku trafił w ręce gestapo. Razem z czwórką przyjaciół z oratorium został aresztowany pod zarzutem przygotowania zamachu stanu. Po okrutnych torturach, 24 sierpnia 1942 roku wraz z przyjaciółmi został stracony w więzieniu w Dreźnie. W 1999 roku „poznańską piątkę” męczenników beatyfikował papież św. Jan Paweł II.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print