„Być odpowiedzialnym to widzieć swoje życie jako dług, powinność, która spełnia się przez ofiarę, poświęcenie, a nie ślepy los, fatum, przeznaczenie” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii w bydgoskiej katedrze z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja.

Wspólną modlitwę poprzedził koncert w wykonaniu Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy Rembertowa. Swoje słowo do przybyłych na uroczystości skierował także gospodarz miejsca, proboszcz katedry ks. prałat Stanisław Kotowski. – Jest to miejsce cudowne – matka wszystkich kościołów diecezji bydgoskiej. Także Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości – miejsce święte, w którym działa szczególnie Pan Bóg – powiedział na wstępie uroczystości.

Na początku bp Jan Tyrawa przywołał datę 8 grudnia 1991 roku – wówczas Radio „Maryja” rozpoczęło nadawanie z Bydgoszczy. Jak podkreślił, te 27 lat odzwierciedla historię radia, które towarzyszy historii narodu polskiego i po części ją pisze. – Jeśli w tej historii radio przeżywało niejedną burzę, to była ona echem tych burz, jakich doświadczał naród polski. Jakie źródła wywoływały te burze?  – pytał pasterz.

HOMILIA (TEKST)

Radio Maryja swoją pierwszą audycję nadało 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy. W niespełna trzy lata później uzyskało koncesję ogólnopolską. – Księże biskupie, dziękuję za te piękne spotkania, życzliwość i słowo. To są słowa – tak jak ktoś powiedział tydzień temu po homilii księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi – na miarę Prymasa Tysiąclecia. Potrzeba nam dzisiaj prawdy. Bóg zapłać za to słowo prawdy. Trzeba się zastanowić nad tym, co ksiądz biskup mówi – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.. Założyciel, dyrektor Radia Maryja, Telewizji Trwam nie mógł uczestniczyć w uroczystościach ze względu na chorobę. Przemówił za pośrednictwem połączenia telefonicznego.

Dyrektor podziękował wszystkim, dzięki którym zaistniała rozgłośnia. – Radio Maryja to jest Boża łaska i ludzie – dodał. Swój głos zabrali także Maria Borysiak-Skorupka z Terenowego Biura Radia Maryja przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy oraz o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print