Kartka, znaczek oraz datownik wydane przez Pocztę Polską upamiętniły niewidomego wirtuoza organów, chórmistrza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy Szczepana Jankowskiego.

Ich prezentacja odbyła się w 120. rocznicę urodzin w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a, którego był absolwentem.

Zarówno pierwsza strona kartki jak i znaczek pocztowy prezentują wizerunek Szczepana Jankowskiego, zaś główne dopełnienie stanowią organy. – Bardzo się cieszę i chciałbym wszystkim podziękować za upamiętnienie mojego taty, który przez sześćdziesiąt lat pełnił posługę organisty w kościele przy placu Piastowskim w Bydgoszczy i był również odznaczony przez Papieża Pawła VI krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” („Dla Kościoła i Papieża”) – powiedział syn zmarłego artysty Olaf Jankowski, dodając, że Szczepan Jankowski ukończył uczelnię w Poznaniu. Studiował również w Lipsku, zdobył także pierwszą nagrodę w Berlinie.

Szczepan Jankowski urodził się 26 grudnia 1900 roku w Wudzyniu koło Bydgoszczy. W wieku 8 lat, w wyniku przebytej odry, stracił wzrok. Został przyjęty do Prowincjonalnego Zakładu dla Niewidomych w Bydgoszczy. W szkole zauważono jego talent muzyczny i postanowiono, że będzie się kształcił w zawodzie organisty i stroiciela instrumentów. Koncertował w Polsce i za granicą. Komponował i dyrygował. Zmarł 7 kwietnia 1990 roku w Bydgoszczy. Jankowski ma w mieście m.in. swoją ulicę, która biegnie wzdłuż świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tekst: Marcin Jarzembowskim
Zdjęcia i materiały: Rafał Kawalerski oraz Poczta Polska

print