01.03.2022

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest oficjalnym koordynatorem działań pomocowych dla obywateli Ukrainy w naszej Diecezji, bezpośrednio współpracującym z przedstawicielami Rządu RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Caritas Polska.

Wszystkie parafie Diecezji Bydgoskiej, pragnące włączyć się w organizację pomocy dla Ukrainy, bezpośrednio, przez Parafialne lub Szkolne Zespoły Caritas, proszone są o zgłaszanie wszelkich działań i inicjatyw do Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Koordynatorem pomocy z ramienia Bydgoskiej Caritas jest s. Aleksandra Mikołajczak, tel. 724 560 004, adres e-mail: wolontariat.bydgoszcz@caritas.pl, kontakt osobisty w siedzibie Caritas, Bydgoszcz, ul. Grodzka 22.

Magazynem centralnym dla ogólnodiecezjalnej zbiórki darów na potrzeby uchodźców z Ukrainy jest obiekt sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej 18. Dostawa zebranych produktów możliwa jest w dni powszednie, w godz. 8:00-18:00, w soboty w godz. 10:00-14:00.

Zaktualizowany wykaz najpotrzebniejszych rzeczy, zgodnie z zapotrzebowaniem przedstawicieli organizacji pomocowych, działających na terenach przygranicznych przedstawia sią następująco: koce, śpiwory, pościel, ręczniki, środki medyczne (termometry, pompy infuzyjne, opatrunki, środki do dezynfekcji ran, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające), środki higieniczne (podpaski, chusteczki nawilżane, żele do mycia bez wody, papier toaletowy, ręczniki papierowe), worki na śmieci, naczynia jednorazowe, baterie, latarki, zapałki, zapalniczki, powerbanki, artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, gotowe dania, pampersy), papier A4, długopisy, markery, taśma klejąca, żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. dania gotowe), bielizna i odzież ciepła, odpowiednia do pory roku wyłącznie nowa. Uwaga: prosimy nie zbierać odzieży używanej.        

Wpłaty finansowe ze zbiórek prowadzonych w parafiach lub od indywidualnych darczyńców należy kierować na następujące rachunki bankowe:

PLN 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001

EUR 15 1600 1185 0004 0807 2566 7021

SWIFT: PPABPLPK

USD 85 1600 1185 0004 0807 2566 7022

SWIFT: PPABPLPK

W przypadku udzielania pomocy obywatelom Ukrainy przybyłym do naszego kraju z powodu wojny w zakresie własnym przez parafie (o czym należy informować Caritas) zalecamy zdecydowanie zachęcać te osoby do kontaktowania się z urzędowymi Punktami Informacyjnymi, w celu zasięgnięcia niezbędnych informacji dotyczących pobytu w Polsce. Najważniejsze z nich są takie, że obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj od dn. 24.02.2022r. mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania i pomocy medycznej na terenie Polski.   

Caritas Diecezji Bydgoskiej może wspomóc osoby opuszczające terytorium Ukrainy w transporcie z terenów przygranicznych do nowego miejsca pobytu na terenie naszej Diecezji, osoba odpowiedzialna: ks. Piotr, tel.: 724 560 023.

W chwili obecnej, zgodnie z deklaracjami złożonymi do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz do Caritas Polska, Caritas Diecezji Bydgoskiej oczekuje na przybycie 350 dzieci i ich opiekunów ewakuowanych z ukraińskich sierocińców, ponadto gotowi jesteśmy do przyjęcia 100 osób, rodzin złożonych głównie kobiet i dzieci, stale uciekających z terenów ogarniętych wojną. 

Przystąpiliśmy także do ogólnopolskiego projektu „Paczka dla Rodziny”, który realizowany będzie w najbliższym czasie, polegającego na przygotowaniu paczek dla rodzin pozostających na Ukrainie. Będą to jednakowe zestawy najpotrzebniejszych produktów, zapakowane w jednakowe charakterystyczne kartony, które trafią do potrzebujących na terenie Ukrainy.

O szczegółach tej akcji informować będziemy wkrótce.

Bydgoszcz, 01 marca 2022

print