18.06.2022

Kościół św. Urszuli Ledóchowskiej na bydgoskim Miedzyniu był miejscem modlitwy, w czasie której biskup Krzysztof Włodarczyk pobłogosławił członków młodszej Służby Liturgicznej.

Do pełnienia funkcji ministranta słowa Bożego (lektora) swoją gotowość wyraziło 84 kandydatów z diecezji. – Uczestniczyli oni w spotkaniach, prowadzonych w „szkołach lektora”. Odtąd, umocnieni błogosławieństwem, będą czytać słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym – powiedział diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Karol Rawicz-Kostro. – Bez was ta liturgia byłaby uboższa – dodał w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując rodzicom i księżom za towarzyszenie młodym na drodze rozwijania ich charyzmatów. – Wszyscy mają swoje miejsce i role – powiedział bp, wskazując, że posługi te należy w pierwszej kolejności wypełniać dla Jezusa, stawiając Go zawsze w centrum.

Przed biskupem stanęło także 16 ceremoniarzy i 8 psałterzystów. Każda z tych osób uczestniczyła w specjalnym kursie. Nad ich formacją czuwali ks. Paweł Białczyk oraz ks. Łukasz Kucharski. – To także wielu innych kapłanów, którzy poprowadzili spotkania w swoich parafiach lub dekanatach, za co dziękujemy – dodał ks. Karol Rawicz Kostro. – Cieszę się podwójnie, bo sam przed wstąpieniem do seminarium byłem ustanowiony ceremoniarzem naszej diecezji. Stąd wyrażam też nadzieję, że może i oni usłyszą głos powołania kapłańskiego – powiedział ks. Bartłomiej Brzeziński z parafii św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie. – Bycie ceremoniarzem jest zaszczytem i wyróżnieniem – dodał Michał Piątek z tej samej wspólnoty. – Jestem przy ołtarzu od 11 lat i przez cały ten czas czuję potrzebę bycia blisko Chrystusa – powiedział Dawid Cesarz z parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy.

Nad formacją, a także przygotowaniem uroczystości czuwało Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa. – Planujemy otwarcie nowych kursów dla: kantorów, zakrystianów, animatorów liturgicznych i kontynuację kolejnych edycji konkursu „Liturgia Benedicta” dla uczniów szkół średnich. Obecnie trwa także nabór na roczne studium, przygotowujące do pełnienia funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej – dodał dyrektor CFL ks. Karol Rawicz Kostro. – Kurs dla psałterzystów dał mi możliwość bardziej świadomego przeżywania i uczestniczenia w liturgii. Dzięki licznym wykładom pogłębiłam swoją wiedzę z zakresu m.in. muzyki liturgicznej – dodała Oliwia Jeleniewska z parafii św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy.

Oprawę muzyczną zapewniła schola liturgiczna Cantemus Domino pod kierunkiem ks. Łukasza Kucharskiego.

Po Mszy św. diecezjalni duszpasterze sportu – ks. Michał Zawartowski i ks. Robert Szczepański – zaprosili chętnych do udziału w zawodach na stadionie Klubu Sportowego „Gwiazda”. Rozegrane zostały turnieje: piłki nożnej (dla klas 3-6) oraz rzutów karnych. (dla klas 7-8). W pierwszym, kolejno cztery miejsca zajęły reprezentacje z parafii: Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy, św. Wawrzyńca w Gołańczy, Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy i NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy. W drugim, kolejno na podium stanęły drużyny ze wspólnot: Świętej Trójcy w Bydgoszczy, św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy, NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy i św. Wawrzyńca w Gołańczy.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print