25.09.2022

„Przemijają różne nurty polityczne, gospodarcze, dobra materialne, jednak na wieki pozostają idee i postawy” – mówił 24 września w kościele św. Marii Magdaleny w Zakrzewie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Eucharystii z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.

Organizacja czynnie przyczynia się do reprezentowania Polaków w Niemczech, do integracji w kraju zamieszkania, rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych, życia kulturalno-społecznego rodaków. W 1951 roku związek został ponownie zarejestrowany w RFN, jako kontynuacja przedwojennej organizacji, początkowo z siedzibą we Frankfurcie nad Menem (do 1956), następnie w Bochum.

W 1932 roku, na 10-lecie związku, jako jego symbol łączności z narodem, przyjęto znak Rodła. Podstawę ideową działalności stanowiło pięć „Prawd Polaków”, uchwalonych podczas Kongresu Polaków w Niemczech w Berlinie, 6 marca 1938 roku. Brzmiały one następująco: Jesteśmy Polakami; Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci; Polak Polakowi bratem; Co dzień Polak Narodowi służy; Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle. – Myślimy dzisiaj o ks. dr. Bolesławie Domańskim – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, wspominając wieloletniego prezesa związku, a także zakrzewskiego proboszcza w latach 1903-1939.

Biskup Bydgoski przypomniał, że miejsce nazywane przez Niemców „Małą Warszawą”, było ostoją katolicyzmu. – „Księże Patronie” nie poddałeś się, wytrwałeś. Nie pozwoliłeś zdławić polskości, od tysiąca lat kwitnącej na tej ziemi. Strzegłeś jej jak najcenniejszego skarbu. Zawsze będziemy pamiętać twoje ostatnie słowa: „Lud polski się nie da” – mówiono po Mszy św. przy grobie ks. dr. Bolesława Domańskiego.

Obchody 100-lecia, na które zaprosił Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, odbywały się pod patronatem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego. W Domu Polskim miała miejsce debata „Łączy nas historia”, a przed zakrzewskim kościołem zaprezentowano wystawę „Związek Polaków w Niemczech: ludzie-idee-pamięć”. Jednym z punktów było również odsłonięcie i poświęcenie jubileuszowej tablicy na ścianie urzędu gminy. – Niech będzie ona widocznym dowodem wdzięczności całego współczesnego pokolenia Polaków spod znaku Rodła – podsumował wójt Marek Buława.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print