6 stycznia ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się mszą świętą o godz. 11.30 w bazylice św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Barwny pochód kolędników wyruszy sprzed kościoła około godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na dużej scenie Trzej Królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Wydarzenie będzie okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach odpowiadających wydarzeniom opisanym w Ewangelii. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 brzmi „W jasełkach leży” i jest fragmentem XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku. Hasło nawiązuje do 800-lecia pierwszego przedstawienia jasełkowego, zorganizowanego przez św. Franciszka.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania przebrania i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym, a także ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Wolontariusze tradycyjnie będą rozdawać korony, by każdy uczestnik orszaku mógł włożyć na głowę koronę i poczuć się królem.

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie uroczystości Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej i poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu łączy rodziny i całe społeczności.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy i parafia św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

GRAFIKA