20.09.2024

„W tym roku szczególne wrażenie wywołał pobyt na terenie Kaszubskiej Golgoty” – powiedział Rafał Staszewski z Domowego Kościoła diecezji bydgoskiej, który wziął udział w wyjazdowych dniach skupienia pod nazwą „Mężczyźni na szlaku”.

W tym roku ekipa rowerowa eksplorowała okolicę Białogóry. Przewodnikiem duchowym, jak co roku, był ks. kan. Janusz Konysz, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy, a organizatorem Mariusz. – Nasz pobyt przeplatany był elementami dla ciała i dla ducha – czyli sportem, turystyką, Eucharystią, konferencjami, różańcem – dodaje Rafał Staszewski.

Miłośnicy dwóch kółek dotarli m.in. do „Gwiazdy Północy”, czyli najdalej wysuniętego miejsca Polski na północ, które znajduje się w Jastrzębiej Górze. Objechali Jezioro Żarnowieckie i zbiornik Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Byli również przy ujściu rzeki Piaśnica. – Szczególne wrażenie wywołał pobyt na terenie „Kaszubskiej Golgoty”, cmentarz oraz miejsce martyrologii w lasach piaśnickich w pobliżu Wejherowa, gdzie jesienią 1939 roku niemieccy okupanci rozstrzelali ok. 2 tys. osób, a w okresie kilku miesięcy – do 1940 roku – w miejscu tym zginęło od 12 do 14 tys. osób, pochodzących głównie z Kaszub i Wolnego Miasta Gdańsk – podsumował Rafał Staszewski.

Przewodnikiem po miejscu męczeństwa był ks. Marek Barański SDB – dyrektor Salezjańskiego Centrum Wychowania Młodzieży w Kniewie.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Oprac. Marcin Jarzembowski