20.09.204

„Jest pełna mobilizacja – nawet ci, którzy byli zaangażowani w projekt wspierający budowę baru socjalnego, wstrzymali wszystkie akcje. Po to, by pomagać tym, którzy zostali poszkodowani w powodzi na południu Polski” – mówi ks. Sławomir Bar CM.

Spod bydgoskiej bazyliki św. Wincentego a Paulo wyruszył pierwszy duży transport z darami dla powodzian. To dwadzieścia busów zapakowanych po brzegi, a w nich najpotrzebniejsze rzeczy. – Wszystkie ręce na pokład. Na pewno nasza pomoc się na tym nie zakończy – dodaje proboszcz parafii, który dotarł z innymi pomocnikami do Lewina Brzeskiego na Opolszczyźnie.

W akcję zbiórki prowadzonej przy bydgoskiej bazylice włączyło się wiele organizacji dobroczynnych, m.in. miasto, szkoły, Stowarzyszenie Dzięki Wam i lokalny oddział Telewizji Polskiej. – Czujemy w sercach, że musimy być z tymi, którzy stracili dosłownie wszystko – dodał ks. Sławomir Bar CM.

Specjalny punkt zbiórki darów działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15 do 18. – Jednak można do nas przyjść o każdej porze. Co możemy przynosić? Otóż to, co jest najważniejsze – czyli wodę, środki czystości, chemiczne, mydło, pastę do zębów, kołdry, koce. Ludzie potrzebują także łopat, gumowców, grabi, mioteł, wiader. To wszystko, co pomoże im pozbyć się szlamu, jaki został po powodzi – mówi ks. Bar CM.

W pomoc zaangażowała się także Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Powodzian”. Dzięki temu poszkodowani otrzymają konkretne dary – tłumaczy ks. prałat Wojciech Przybyła. – Chodzi o zakup produktów z listy, zapakowanie ich w karton, a następnie przewiezienie ich do jednego z naszych punktów. Pomoc potrzebującym to nasza codzienność – dodał dyrektor.

Od poniedziałku do piątku można udać się do siedziby Caritas Diecezji Bydgoskiej przy ul. Grodzkiej 22 (8-16) i Cienistej 2 (10-16) w Bydgoszczy. Dary można przywozić także do Collegium Salesianum w Bydgoszczy (ul. Pod Reglami 1, od pon. do piątku w godz. 12-17), Parafialnych Zespołów Caritas w Murowańcu, Sępólnie Krajeńskim, parafii w Białych Błotach i Wysokiej. – Na liście zakupów znajdują się najbardziej potrzebne produkty – żywność, dania instant, artykuły higieniczne, zapałki, świeczki, baterie, środki przeciwbólowe. Pełna lista dostępna jest m.in. na stronie: www.bydgoszcz.caritas.pl

Już jutro – w sobotę – w ramach festynu parafialnego w Cielu, odbędzie się bieg charytatywny „Razem dla powodzian”, m.in. pod patronatem wojewody i biskupa bydgoskiego. Natomiast w niedzielę z ramienia Caritas we wszystkich kościołach diecezji bydgoskiej zostanie przeprowadzona specjalna zbiórka ofiar.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski