Organizacja powstała na podstawie umowy Państwo-Kościół; w Diecezji Bydgoskiej założona w r. 2004. Prowadzi działalność charytatywną i humanitarną dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływającą z ewangelicznego przykazania miłości. Parafialnemu Zespołowi Caritas przewodniczy ks. proboszcz organizując działalność z pomocą świeckiego zastępcy.

Siedziba: ul. Cienista 2, 85-819 Bydgoszcz, 52-371-67-21, 52-371-65-97; caritas@caritas.bydgoszcz.pl; bydgoszcz@caritas.pl

Dyrektor: ks. prał. Wojciech Przybyła

Strona internetowa: www.bydgoszcz.caritas.pl

Parafialne Zespoły Caritas w bydgoskich parafiach: Chrystusa Króla; Ducha Świętego; Matki Boskiej Częstochowskiej; Matki Boskiej Królowej Męczenników; Matki Boskiej Nieustającej Pomocy; Matki Bożej Zwycięskiej; Miłosierdzia Bożego; Najświętszego Serca Pana Jezusa; Niepokalanego Poczęcia NMP; NMP Królowej Polski; Opatrzności Bożej; Przemienienia Pańskiego; św. Andrzeja Boboli; Świętych Apostołów Piotra i Pawła; św. Jadwigi Królowej; św. Józefa; Świętego Krzyża; św. Łukasza Ewangelisty; Katedralnej św. Marcina i św. Mikołaja; św. Marka Ewangelisty; św. Mikołaja; Świętych Polskich Braci Męczenników; Świętej Rodziny; św. Stanisława Biskupa i Męczennika; Świętej Trójcy; św. Wojciecha; Wniebowstąpienia Pańskiego