www.dk.bydgoszcz.pl

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie – jednego z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. Jego program formacyjny kształtowany jest na podstawie nauczania Kościoła, w szczególności na podstawie dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz zasad formacyjnych Ruchu Światło-Życie i Equipes Notre-Dame. DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), z którym ściśle współpracowała siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin. Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny. W Diecezji Bydgoskiej małżeństwa formują się w 86. Kręgach, w VIII Rejonach; na Bydgoszcz przypada 61 Kręgów zgrupowanych w VI Rejonach. Łącznie DK skupia około 380. rodzin.