Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie – jednego z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. Jego program formacyjny kształtowany jest na podstawie nauczania Kościoła, w szczególności na podstawie dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz zasad formacyjnych Ruchu Światło-Życie i Equipes Notre-Dame. DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), z którym ściśle współpracowała siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin. Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny. W Diecezji Bydgoskiej małżeństwa formują się w 86. Kręgach, w VIII Rejonach; na Bydgoszcz przypada 61 Kręgów zgrupowanych w VI Rejonach. Łącznie DK skupia około 380. rodzin.

Para Diecezjalna: Regina i Marek Piątkowscy (784-008-960; regina.piatkowska@gmail.com)
Strona internetowa: www.oaza.lo.pl

Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła: ks. Piotr Wencel (Par. św. Mikołaja, Dźwierszno Wielkie, 89-310 Łobżenica; 67-286-16-10, 509-340-693; rdkbydg@logonet.com.pl)

Bydgoskie Rejony:

Rejon I Bydgoszcz

Para Rejonowa: Alina i Sławomir Głowaccy (52-349-62-29; alina@msj.com.pl)

Moderator Rejonowy: ks. Waldemar Indycki (602-403-547; waldekindycki@op.pl)

Kręgi w parafiach: bł. Michała Kozala; Niepokalanego Poczęcia NMP; NMP z Góry Karmel; św. Maksymiliana Kolbego; Świętej Rodziny; Wniebowstąpienia Pańskiego; św. Kazimierza (Łochowo)

Rejon II Bydgoszcz

Para Rejonowa: Joanna i Marek Dłuscy (504-185-629; marekdluski@wp.pl)

Kręgi w parafiach: MB Zwycięskiej; Katedralnej św. Marcina i św. Mikołaja; św. Wincentego à Paulo; Zmartwychwstania Pańskiego; Narodzenia NMP (Osielsko )

Rejon III Bydgoszcz