W Polsce utworzona w 1990 r.; Oddział Bydgoszcz powstał w r. 2004. Wierna ideałom i 900-letniej tradycji Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zawartej w haśle „Obrona wiary – pomoc potrzebującym”, MSM działa w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i jedności z Kościołem. Prowadzi działalność charytatywno-opiekuńczą oraz edukacyjną w zakresie promocji zdrowia; prowadzi kursy pierwszej pomocy; organizuje zabezpieczenie medyczne imprez, pielgrzymek, dużych zgromadzeń ludzi; organizuje działalność wychowawczą wśród młodzieży prowadząc grupy kadetów.

Siedziba: ul. Nowodworska 17 (Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy)

Komendant: Andrzej Pyszka (501-552-452)

Kapelan: ks. dr Waldemar Różycki (52-345-98-17; 600-983-951; waldemar.rozycki@katolik.bydgoszcz.pl)

Koordynator medyczny: Wojciech Samul (wsmaltanska@gmail.com)