„Jest to niezwykła odpowiedzialność i zaszczyt, że jako nieliczni mamy możliwość tam polecieć i pomagać ludziom” – powiedział reprezentujący bydgoski Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Robert Sawicki. Kontyngent dwustu polskich ratowników ZHR wyruszył na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Wśród nich znalazło się trzech przedstawicieli z Bydgoszczy oraz czterech z Ciechocinka.

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to wykwalifikowana służba harcerek i harcerzy ZHR, którzy przez 2 lata przygotowali się do podjęcia służby podczas wydarzenia w Panamie. – Zaproszenie otrzymaliśmy już podczas ŚDM-ów w Krakowie, gdzie ZHR był największą jednostką ratownictwa medycznego. Prezydent Panamy był pod wielkim wrażeniem naszej służby – 1100 harcerek i harcerzy w 300 patrolach i punktach zapewniało wsparcie medyczne dla pielgrzymów – podkreślił harcmistrz Adam Niemkiewicz, komendant HOPR organizujący wyprawę.

Ratownicy ZHR zostali doskonale przygotowani do zabezpieczenia medycznego uczestników ŚDM-ów – przeszli wiele godzin szkoleń, posiadają potrzebny sprzęt, zadbali też o swoją kondycję fizyczną. Większość to drużynowi, którzy wolontariacko prowadzą gromady zuchowe i drużyny harcerskie. Wyprawa nie doszłaby do skutku bez wsparcia polskiego rządu, Narodowego Instytutu Wolności oraz polskiej ambasady w Panamie.

Spotkania robocze z panamskim Komitetem Organizacyjnym ŚDM-ów odbywały się od maja 2017 roku. Pierwszy zespół harcerzy ZHR przygotowywał przyjazd kontyngentu już od 2 miesięcy. HOPR jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej powołaną 20 listopada 2002 roku.  

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: archiwum ZHR

print