Troska o płodność młodego pokolenia – to główny cel projektu „Studentko! Poznaj Siebie!”, który jest realizowany przez Centrum Nowe Życie we współpracy z Caritas Diecezji Bydgoskiej. Jest on skierowany do studentek regionu kujawsko-pomorskiego, obejmuje bezpłatną naukę Modelu Creightona jako nowoczesnej metody rozpoznawania płodności oraz monitorowania zdrowia rozrodczego.

Jak podkreśliły założycielki bydgoskiego Centrum Nowe Życie, zajmujące się w głównej mierze przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii, prowadzenie obserwacji według Modelu Creightona to „wsłuchiwanie się” kobiet we własny organizm. – Niepłodność, z którą boryka się coraz więcej par, to często efekt zaniedbań sięgających młodzieńczych lat. Stosowanie wspomnianego modelu pozwoli rozpoznać i leczyć problemy zdrowotne, zanim wywołają one poważne konsekwencje – powiedziały instruktorki Agnieszka Remus i Carine Stranz-Rambowicz.

Studentki biorące udział w projekcie nabywają praktyczną wiedzę dotyczącą swojej płodności, która zapewni im także sprawne, świadome poruszanie się w obszarach zdrowia ginekologicznego, rozrodczego oraz prokreacyjnego przez całe życie. – Warto podkreślić, że uczestniczki projektu, przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa, biorą udział w spotkaniach z narzeczonymi. Wspólne poznawanie tajników kobiecego cyklu sprzyja pogłębieniu relacji i pozwoli w przyszłości podejmować wspólne, świadome i dojrzałe decyzje w zakresie planowania rodziny – dodały Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.

Każda z kobiet może skorzystać z czterech indywidualnych spotkań. Otrzyma również komplet materiałów edukacyjnych. – Wierzę, ze Model Creightona nauczy mnie odczytywać informacje, które mój organizm przekazuje, co pomoże mi zarówno w życiu codziennym, jak i planowaniu potomstwa. Bardzo cenię sobie naturalne metody, których celem jest troska o organizm kobiety, teraz i w przyszłości, a które nie ingerują w układ hormonalny ani w inne narządy – dodała uczestniczka, studentka Wiktoria Makarewicz.

Na zakończenie udziału w realizowanym projekcie, który jest bezpłatny, narzeczeni otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego w części dotyczącej płodności.

MJ/KAI

print