„Poprawa jakości powietrza – zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” – to nazwa programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach można się starać o dofinansowanie na termomodernizację. Może ono wynieść do 95 procent kosztów kwalifikowanych (które podlegają refundacji z funduszy unijnych).

W bydgoskim Domu Polskim odbyło się spotkanie proboszczów parafii diecezji bydgoskiej z przedstawicielami Biura Wsparcia Zarządzania DC Centrum Sp. z o.o. – Celem programu jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w związku z działaniami zakładającymi modernizację energetyczną budynków oraz zmniejszenie zużycia energii w budownictwie – powiedział prezes zarządu spółki Szymon Cieśla.

Wśród podmiotów mogących ubiegać się o dofinansowanie są kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe. Wsparciem zostaną objęte projekty zakładające termomodernizację m.in. zabytkowych i niezabytkowych obiektów sakralnych wraz z obiektami towarzyszącymi (np. plebaniami) oraz innych budynków przeznaczonych na potrzeby kultury, kultu religijnego, oświaty, opieki, wychowania i nauki (m.in. muzeów, szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów).

W ramach programu oferowane jest wsparcie finansowe w formie dotacji bezzwrotnej na sfinansowanie trzech rodzajów działań: przedsięwzięcia termomodernizacyjne, zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE), wdrażanie systemów zarządzania energią. Możliwe będzie sfinansowanie m.in. ocieplenia obiektu (w tym ścian, podłóg na gruncie, stropów, stropodachów, dachów), wymiany okien oraz drzwi zewnętrznych, przebudowy systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła, wymiany systemów wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego obiektu na energooszczędne, przygotowania dokumentacji technicznej – w tym audytów energetycznych i ekspertyz mikologicznych.

Minimalna wartość projektu wynosi sto tysięcy złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 28 czerwca, a zakończy 31 lipca. Powinny być one składane w wersji elektronicznej i papierowej – konieczne jest dostarczenie do NFOŚiGW ich wydruku wraz z niezbędnymi załącznikami.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print