„Niech św. Hubert ma was w swojej opiece, niech was wspiera, pomaga wam w tej prawdziwej trosce o cały świat lasu i to wszystko, co w nim żyje” – powiedział 12 maja bp Jan Tyrawa. Dekretem ordynariusza diecezji bydgoskiej kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Huberta Biskupa.

W uroczystościach pod przewodnictwem biskupa Tyrawy, które odbywały się w parku Nadleśnictwa Żołędowo, uczestniczyli zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: ordynariusz diecezji namurskiej bp Rémy Victor Vancottem, przedstawiciele władz różnych szczebli, parlamentarzyści oraz leśnicy. Na początku odczytano dekret biskupa ordynariusza o ustanowieniu sanktuarium, a także słowa błogosławieństwa papieża Franciszka.

Diecezjalny duszpasterz myśliwych ks. kanonik Ryszard Pruszkowski, który wygłosił homilię, przywołał postać św. Huberta, kreśląc krótko jego życiorys. Zwrócił uwagę na to, że po nawróceniu, przejęty objawieniem, rozpoczął studia teologiczne, a później podjął działalność misyjną w Ardenach i Brabancji, by – po dotarciu do Rzymu – zdać przed papieżem Sergiuszem sprawozdanie ze stanu diecezji. Ojciec Święty, zbudowany jego wiedzą i znajomością spraw Kościoła, osobiście udzielił mu sakry biskupiej.

Ksiądz kanonik Ryszard Pruczkowski zauważył, że św. Hubert, żyjący kilkanaście wieków przed nami, cieszący się przez te wszystkie lata czcią w całej Europie i daleko poza jej granicami, jest szczególnym patronem na czasy, w których teraz żyjemy. – Pielgrzymując do tego sanktuarium i upraszając wstawiennictwa naszego świętego patrona, wracajmy stąd lepsi, pełni wiary i nowych mocy, a wtedy przez nas – świat, Europa, ojczyzna i nasze rodziny też staną się lepsze – powiedział duszpasterz i przyjaciel myśliwych, któremu w dniu uroczystości Polskie Związek Łowiecki wręczył najwyższe odznaczenie „Złom”.

HOMILIA

 

Kościół w Żołędowie został ufundowany w 1715 roku przez hrabiego Adama Moszczeńskiego. Miejscem krzewienia kultu ku czci św. Huberta stała się kaplica stojąca obok głównej świątyni. W ostatnich miesiącach obiekt przeszedł generalny remont elewacji i wnętrza. Oprócz nowego ołtarza, ławek, myśliwskich żyrandoli, centralne miejsce zajęło tabernakulum. Na głównej ścianie zawisła również rzeźba św. Huberta Biskupa, wykonana specjalnie na tę okazję przez ukraińskiego artystę rzeźbiarza Alexandra Levchuka. Po lewej stronie zainstalowano relikwie pierwszego stopnia patrona nowego sanktuarium, do których specjalną oprawę wykonał Edward Zegarliński. – To jest finał w najpiękniejszym wydaniu – ta parafia stała się ważnym punktem w diecezji. To tutaj przebywa w swej cząstce św. Hubert. Chcemy, by drzwi naszego sanktuarium były zawsze otwarte” – powiedział ks. kanonik Jarosław Kubiak, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Żołędowie.

Relikwie zostały wprowadzone do parafialnego kościoła w 2017 roku. Wydarzenie to poprzedziła specjalna pielgrzymka do miejscowości Saint-Hubert w Belgii. – Kult św. Huberta Biskupa będzie jeszcze jedną przyczyną do zbliżenia się naszego środowiska ku Panu Bogu, a utworzenie sanktuarium jest dowodem na żywe wartości chrześcijańskie wśród naszej braci – podkreślił nadleśniczy Nadleśnictwa Żołędowo Krzysztof Sztanjborn.

Sprowadzenia do Polski relikwii podjęli się proboszcz ks. kanonik Jarosław Kubiak oraz pracujący od wielu lat w Belgii ks. Dariusz Pejka. Relikwie odnaleziono w Holandii, gdzie w latach świetności Kościoła św. Hubert cieszył się powszechnym kultem. W przedsięwzięcie zaangażował się również ordynariusz diecezji namurskiej, który oświadczył, że pragnie osobiście przekazać cenny dar delegacji nadleśnictwa i parafii.

Biskup namurski odczytał, podpisał i wręczył list ofiarujący relikwie do sanktuarium w Żołędowie. – Jestem bardzo szczęśliwy, iż mogę przekazać relikwie św. Huberta na dłonie księdza biskupa. Jakiś czas temu pielgrzymi z Polski – myśliwi, leśnicy – przybyli do Bazyliki św. Huberta. Wówczas otrzymali jego relikwie, które zyskały piękną oprawę – mam tu na myśli zarówno relikwiarz, jak i ustanowione dzisiaj sanktuarium – powiedział bp Rémy Victor Vancottem.

Po Mszy św. relikwie przeniesiono do sanktuarium, które zostało poświęcone.

Szersza relacja z uroczystości oraz rozmowa z nadleśniczym w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Grzegorz Mendel

print