09.05.2024

Katedra św. Marcina i Mikołaja nad Brdą, a także bazylika Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu są miejscami, gdzie zaplanowano kilka spotkań muzycznych pod nazwą „Koncerty Maryjne z Różą”.

Na wydarzenia, które potrwają do 26 maja, zaprasza Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Trzynasta edycja koncertów jest przeglądem sakralnego i świeckiego repertuaru regionalnych chórów i zespołów artystycznych.

Inauguracja miała miejsce 5 maja. Przed publicznością wystąpił Lebhaft Trio. Kolejne spotkania odbędą się 10, 11, 12, 19, 21, 22 i 26 maja. Swój repertuar zaprezentują m.in.: Chór Cantare z Białych Błot, Zespół wokalny Brzozowiacy, Chór mieszany Dzwon oraz Chór Bydgoskiej Izby Lekarskiej Medici Cantares.

Dlaczego w katedrze? Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą świątynią w Bydgoszczy i diecezji jest właśnie Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Potwierdził to w 2002 roku na 500-lecie bydgoskiej świątyni papież Jan Paweł II, pisząc: „Ten kościół przez wieki stanowił niejako religijne i patriotyczne centrum miasta, był ostoją wiary i polskości, tworzył duchowość tego miasta. Ta duchowość koncentrowała się wokół Maryi, Matki Syna Bożego. Ona patronuje miastu jako Matka Boża Pięknej Miłości, jak Ją nazwał sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński”.

Patronat honorowy nad koncertami sprawują: Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk oraz Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Współorganizatorami wydarzenia są: Polski Związek Chórów i Orkiestr Kujawsko-Pomorski Oddział w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszczy i Parafia Katedralna pw. św. Marcina i Mikołaja.

Szczegółowy program TUTAJ.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print