14.06.2024

„Chcemy przeprowadzić inwentaryzację, restrukturyzację, adaptację tego wszystkiego, do czego Duch Święty nas zaprasza. Potrzebujemy siebie nawzajem” – powiedział ks. dr Piotr Wachowski.

Centrum Edukacyjno-Formacyjne było miejscem spotkania liderów wspólnot i ich duszpasterzy przed planowanym na 21 września kongresem ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji bydgoskiej. – Chcemy przyjść jak Eliasz – do źródeł – by na nowo obudzić i umocnić w sobie wiarę. Usłyszeć od Jezusa zaproszenie do tego, co przed nami. Byśmy Jego mocą podjęli to, co jest ważne dla diecezji i spróbowali to zaaplikować w życie – podkreślił ks. dr Piotr Wachowski, prowadząc rozważania nad słowem Bożym.

Już niedługo miną dwa lata od chwili, kiedy biskup Krzysztof Włodarczyk zaprosił po raz pierwszy wszystkich liderów. – Za nami cykl tematycznych spotkań, integracji, wzajemnych doświadczeń, a przed przygotowania do kongresu. Z pewnością wyłoni on rzeczy istotne oraz pomocne w dalszym funkcjonowaniu naszej diecezji. Może kolejnym krokiem, a wierzę, że Duch Święty nam to objawi, będzie pierwszy synod diecezjalny – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, mając na myśli czas przygotowań do 25-lecia diecezji. – Potrzebujemy charyzmatów, które nosimy w sobie, reprezentując poszczególne wspólnoty. Potrzebujemy siebie nawzajem – jako świeccy i jako kapłani, byśmy mogli pomóc biskupowi w rozwijaniu i rozbudzaniu duchowego życia diecezji – mówił.

Spotkanie odbywało się we wspomnienie bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej. Stąd ks. dr Piotr Wachowski przypomniał słowa kapłana – męczennika, jakie wypowiedział podczas homilii w 1938 r. w Poznaniu. „Prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miarą jego zjednoczenia z Bogiem. Mierzy się jego umiejętnością i gorliwością wykonywania planów Bożych. Obiektywnie najwięcej znaczy ten, który nosi w sobie życie Boże i potrafi to życie budzić w innych i doprowadzić do pełnego rozwoju”. – Bardzo dziękuję za to, że jesteście. Za to, że trwacie w swoich wspólnotach. Za to, że troszczycie się o diecezję, modląc się, aktywizując ją, realizując dary, jakimi Pan Jezus was obdarzył – powiedział ks. dr Piotr Wachowski.

Przewodniczący diecezjalnej rady duszpasterskiej oraz koordynator ds. stowarzyszeń i organizacji – ks. Krzysztof Buchholz – zauważył, że owocem kongresu ma być powołanie rady ruchów i organizacji katolickich. – Ma ona być „platformą” charyzmatów, spotkania. Zaproszeniem do wspólnego dzielenia się, jednoczenia sił. Chodzi o doświadczenie siebie – człowieka w drugim człowieku – a wszystko to w Chrystusie. Gdzie dwóch lub trzech, jest On. Chcemy się policzyć, odkryć, poznać i jak najmądrzej wykorzystać potencjał, który mamy. Przez to odczytać, jaka jest realna sytuacja w naszej diecezji, jaka jawi się w przyszłości rola osób świeckich – powiedział ks. Buchholz.

W ramach przygotowań do kongresu działają już zespoły – programowy, logistyczny, zajmujący się statutem i komunikacyjny. – Z pewnością kongres stanie się dobrą przestrzenią do poznania innych wspólnot. My planujemy oraz organizujemy wydarzenia dla młodzieży. Młodzi na pewno noszą w sobie chęć większego zaangażowania, a przy tym głębszego poznania Kościoła. Jest nas dużo, ale potrzebne jest większe świadectwo ze strony rówieśników – dodała Magdalena Maciejewska, rzecznik prasowy Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej. – Kongres będzie okazją do modlitwy, ale i zachętą, by dane ruchy zaistniały bardziej w przestrzeni medialnej. By osoby, które poszukują miejsca w Kościele, usłyszały dzięki kongresowi, że jest On rzeczywistością dynamiczną i rozwijającą się. Ten aspekt jest istotny także dla nas, którzy w tych ruchach jesteśmy. Dlatego, że będąc w konkretnej wspólnocie wiele lat, można czasami doświadczyć „skostnienia” albo kryzysu. I kongres będzie służył ożywieniu, zobaczeniu, że w innych fragmentach tejże wspólnoty, coś jest wspaniałe, z czego i ja mogę zaczerpnąć – podkreślił ks. dr Łukasz Boruch, referent katechistów diecezji bydgoskiej, odpowiedzialny za Szkołę św. Pawła.

Obecnie w diecezji bydgoskiej działa około 70 wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, które oddelegują na kongres po dwóch przedstawicieli. – Rozpoczniemy już w piątek – Mszą św. i wieczorem uwielbienia. Natomiast sobota będzie składała się z części wykładowej, do której zaprosimy trzech prelegentów i sesji dyskusyjnej. Centrum będzie stanowiła Eucharystia w katedrze, w czasie której słowo wygłosi bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kongres odbędzie się pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie diecezji” – podsumowała Iwona Pozorska z zespołu programowego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print