30.06.2024

„To jedna z najkrótszych nocy w ciągu roku, ale chciałbym, by była przepełniona modlitwą, refleksją, wyciszeniem” – mówił ks. Daniel Nejman. Kościół św. Mikołaja w bydgoskim Starym Fordonie z 29 na 30 czerwca stał się miejscem spotkania zatytułowanego „Noc w kościele”.

Wspólny czas rozpoczęto Apelem Jasnogórskim z konferencją maryjną. – Przychodzimy do Ciebie Matko z naszymi sprawami. Ty na pewno ich nie zostawisz, ale zaniesiesz do Twojego Syna. Wciąż mówisz: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. On mówi, byśmy żyli przykazaniem miłości. Mówi, że troszczy się o nas i oczekuje wiary. Matko Najświętsza, daj nam siłę czuwać, byśmy z Tobą wytrwali – powiedział proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. kanonik Karol Glesmer. 

Wyrazem czci wobec Królowej Polski i Świata były pieśni maryjne. Po nich „bohaterem nocy” stał się św. Charbel. Było nabożeństwo z obecnością jego relikwii, a także namaszczenie specjalnym olejem. – Chcemy w osobie św. Charbela, który jest coraz bardziej znany w Polsce, poszukiwać sensu słów, jakie słyszymy w niedzielnej Ewangelii. Jest tam opis wskrzeszenia córki Jaira. Padają również słowa: „Nie bój się, wierz tylko!”. I właśnie przez tę świętą osobę Pan Bóg pragnie, by nasza wiara była mocniejsza. Byśmy w świecie dotkniętym laicyzacją, odchodzeniem od Pana Boga, bardziej uwierzyli Chrystusowi, że nie jesteśmy sami – mówił ks. Bartosz Wojtaszek, kustosz relikwii, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski we Włókach, gdzie rozwija się kult ku czci św. Charbela. 

Kulminacyjnym momentem „Nocy w kościele” była Msza św. o północy. Przewodniczył jej ks. infułat Ryszard Pruczkowski. W kazaniu nawiązał do takich postaci, jak św. Charbel, św. Piotr i św. Paweł, przypominając, że dwaj ostatni stali się filarami Kościoła. – Chciałbym, byśmy w tej nocnej godzinie pomodlili się w intencji kapłańskich powołań – mówił. – W naszym życiu zdarzają się różne noce – bezsenne, przepłakane, długie, ale i przetańczone, radosne. Ta jest inna. Rozpoczynamy ją zachodem, kończymy wschodem słońca. To od nas zależy, jak będzie wyglądała ta noc. Jezus pyta uczniów: „jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?” My chcemy czuwać, niech to będzie błogosławiona noc – dodał pomysłodawca wydarzenia, ks. Daniel Nejman, wskazując na znaczenie wspólnoty oraz pogłębienie wiary. 

W programie była również adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni mogli także „ku pokrzepieniu serc” wysłuchać poezji Katarzyny Jarzembowskiej i Romana Misiaka, obejrzeć film i spotkać się na wspólnej agapie.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print