05.04.2025
„Pomimo sporego doświadczenia i czasu, wciąż potrzeba napływu świeżości w postrzeganiu symboli, słów, ich znaczenia w liturgii” – mówi organista Janusz Sierszulski. Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej było miejscem wielkopostnego dnia skupienia dla muzyków kościelnych.
„Zatrzymanie”, które poprowadził wikariusz generalny diecezji bydgoskiej, ksiądz kanonik Tomasz Cyl, obejmowało Drogę Krzyżową, Mszę św., spotkanie z zaproszonym gościem, czas wspólnotowy oraz zawierzenie organistów Matce Bożej.
Przewodniczący komisji presynodalnej, ks. Tomasz Cyl, zapraszał zgromadzonych, by „wejść na wspólną drogę ku pierwszemu synodowi diecezji bydgoskiej”. – Mamy wspólnie słuchać tego, co mówi Duch Święty do Kościoła. Jesteście potrzebni, by trwać na modlitwie synodalnej. Zapraszam, byście angażowali się w grupy presynodalne w parafiach. Jesteście potrzebni Kościołowi! Niech zbliżające się Święta odnowią w was nadzieję, która zawieść nie może – powiedział ks. kanonik Tomasz Cyl.
Gościem specjalnym skupienia był dominikanin o. Łukasz Miśko OP z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa. Poprowadził część formacyjną, dotyczącą muzyki podczas celebracji Świętego Triduum Paschalnego. – Pokazujecie swoją posługą, jak muzyka pozwala dotknąć Niewidzialnego. Potrzebujemy muzyki, by odkryć piękno Boga – mówił.
Czas skupienia zakończyły życzenia i podziękowania duszpasterza muzyków kościelnych, ks. Łukasza Kucharskiego. Organiści otrzymali materiały formacyjne, wśród nich najnowsze wydawnictwo „Harmonia Sacra – muzyka na wielki czwartek”, które może być konkretną pomocą w przygotowaniu śpiewów rozpoczynających czas Triduum Paschalnego. – Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na czas zatrzymania, by zbliżyć się do Pana i samemu nabrać sił do pełnienia swoich obowiązków – dodał ks. Łukasz Kucharski. – Mam ten wyjątkowy zaszczyt, że posługuję na co dzień przy organach w czasie liturgii. Zazwyczaj koncentracja i emocje skierowane są w znacznym stopniu na dobór śpiewów do liturgii, w której uczestniczę oraz stronę muzyczną wykonywanych pieśni. Mimo to, że słuchane treści są mi bliskie – powiedział Janusz Sierszulski.
Jest on organistą trzydziesty piąty rok. Na co dzień można go usłyszeć w parafii św. Jadwigi Królowej na bydgoskim Wzgórzu Wolności. – Pomimo sporego doświadczenia i czasu, wciąż potrzeba napływu świeżości w postrzeganiu symboli, słów, ich znaczenia w liturgii. Dlatego zawsze z wielką radością i ciekawością biorę udział w przygotowanym – co chcę zaznaczyć – przez ks. Łukasza dniu skupienia. Te niezwykłe chwile dają mi stanąć po drugiej stronie. Wówczas mogę w znacznym stopniu skupić się nad swoim spotkaniem z Bogiem. Poczuć spokój, który wyzwala głębię w modlitwie. Wygłoszone w przez księdza kanonika rozważania Drogi Krzyżowej, stające się rachunkiem sumienia, dla mnie jako człowieka na co dzień będącego przy instrumencie, dały mi spojrzenie na wiele aspektów duchowości, które nam, muzykom kościelnym, niejednokrotnie umykają poprzez czasem automatyczne, rutynowe wykonywanie swojej posługi. Ponadto strona ludzka, czyli spotkanie koleżanek i kolegów organistów oraz dyrygentów, pozwala na swobodną wymianę myśli, podzielenie się doświadczeniami i zwrócenie uwagi na, to co w codziennym graniu umyka – podsumował Janusz Sierszulski.
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Ks. Łukasz Kucharski i Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Organizatorzy