„Kilometry Caritas” – to nazwa akcji, która jest realizowana również w diecezji bydgoskiej. Pozyskane w jej ramach środki mają zostać przekazane na wsparcie projektu powstania hospicjum w Olszewce oraz dofinansowanie dzieł pomocowych.

Kampania zawdzięcza swoją nazwę monetom. Uzbierane środki są w trakcje finału układane w ciągi jednozłotówek. Całości zaś towarzyszy zamysł pobicia rekordu Guinnessa na najdłuższy odcinek ułożony z monet. Nadrzędnym celem jest jednak chęć szerzenia dobra. – Caritas Diecezji Bydgoskiej zamierza gromadzić pieniądze poprzez zbiórki w szkołach, parafiach, podczas festynów oraz za pośrednictwem strony internetowej – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

„Kilometry Caritas” w diecezji bydgoskiej zostały zainaugurowane w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią. – Nasze Szkolne Koło Caritas działa aktywnie na rzecz wolontariatu hospicyjnego, uczestnicząc w akcjach organizowanych wspólnie z Fundacją „Salus Homini”. Cieszymy się, że jednym z celów kampanii jest wsparcie projektu hospicjum w Olszewce – dodała dyrektor Anna Maćkowska.

Fundacja „Salus Homini”, która od 10 lat wspiera pacjentów i rodziny chorych, będących pod opieką hospicjum domowego w Nakle nad Notecią, podejmowała szereg działań ogniskujących się na potrzebach osób dotkniętych cierpieniem. – Obserwacja i doświadczenie ludzi będących w ruchu hospicyjnym wskazują, że na terenie każdego powiatu powinno znaleźć się hospicjum stacjonarne – podkreśliła prezes fundacji Dobrosława Jedynak. W Olszewce, położonej blisko Nakła nad Notecią, Caritas Diecezji Bydgoskiej otworzyła w 2012 roku tereny rekreacyjne po rewitalizacji, które tworzą zespół pałacowo-parkowy.

Diecezjalna organizacja charytatywna przystąpiła do projektu „Kilometry Caritas” po raz pierwszy. – Wielu ludziom marzy się takie miejsce w Olszewce, które będzie służyć miłości potarganej chorobą, cierpieniem. Planujemy, by powstały tam miejsca długoterminowej opieki, rehabilitacji, być może centrum wolontariatu. Plany są ambitne. Trzeba zrobić kolejny krok, którym jest właśnie ta akcja – zakończył ks. prałat Wojciech Przybyła.

Do kampanii „Kilometry Caritas” są w sposób szczególny zaproszeni przedstawiciele Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas. W przedsięwzięcie zaangażowały się także Caritas z kilku innych diecezji.

Fot. Caritas

print