„Z dalekiej Fatimy…” – to tytuł Festiwalu Piosenki Maryjnej, który zorganizowano 13 maja w Osielsku z okazji setnej rocznicy objawień. Do zmagań konkursowych zostały zaproszone schole, zespoły parafialne i szkoły katolickie oraz soliści.

W przesłuchaniach wzięło udział ponad 120 osób ze szkół w Świeciu i Bydgoszczy, jak i parafii z Bydgoszczy, Niemcza, Osielska, Tucholi i Legbądu (diec. pelplińska). – Podczas spotkań z trójką pastuszków Maryja wielokrotnie nawołuje do pokuty, cierpienia, wynagrodzenia za grzechy, do modlitwy o pokój. Prosi również o odmawianie różańca. Mimo iż upłynęło sto lat, to orędzie jest nadal aktualne. Stąd pomysł, by te prawdy nie tylko przypomnieć, ale  i je wyśpiewać – poprzez muzykę pokazać ich realność – powiedział ks. Piotr Kruszelnicki.

Według proboszcza parafii Narodzenia NMP w Osielsku, współczesny świat wciąż przekonuje człowieka, że szczęście jest na wyciągnięcie ręki. – Skupia całą uwagę na trosce o doczesność, pomijając prawdę o czekającym nas życiu wiecznym. Stulecie objawień w Fatimie jest dobrą okazją, by raz jeszcze zapytać siebie o swoją wiarę, o swoją relację z Jezusem, z Maryją – dodał.

Zwieńczeniem festiwalu była Msza Święta pod przewodnictwem wikariusza generalnego diecezji bydgoskiej ks. dr. Bronisława Kaczmarka oraz procesja fatimska ulicami parafii. Organizatorzy liczą, że wydarzenie wpisze się w tradycję parafii i w przyszłym roku zgromadzi jeszcze więcej uczestników.

Fot. Anna Bielińska

print