Na terenie Puszczy Bydgoskiej – w miejscu dawnej wsi Łażyn – 9 września uczczono bł. Czesława Jóźwiaka, jednego z wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, nazywanych „poznańską Piątką”.

Zostali oni aresztowani przez gestapo i skazani na śmierć za działalność konspiracyjną w okresie wojny. Podczas sobotnich uroczystości poświęcono obelisk z tablicą upamiętniającą ówczesnego mieszkańca parafii w Brzozie.

Czesław Jóźwiak urodził się 7 września 1919 roku w Łażynie w powiecie bydgoskim. W związku ze służbowym przeniesieniem jego ojca, Leona, który był cenionym funkcjonariuszem policji śledczej, rodzina osiadła w 1930 roku w Poznaniu. Młody chłopak kontynuował naukę w Gimnazjum im. św. Jana Kantego. – W 1934 roku rozpoczął przygodę z salezjanami, uczęszczając regularnie do oratorium na Starym Mieście. Wkrótce stał się jednym z liderów tego środowiska – powiedział ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB.

Współautor redakcji naukowej o „poznańskiej Piątce” („Wierni do końca”) pisze, że Jóźwiak był przed wojną związany także z harcerstwem. W 1939 roku ukończył kurs Przysposobienia Wojskowego. Brał udział w kampanii wrześniowej w batalionie PW „Koronowo” oraz w bitwie nad Bzurą. Po załamaniu się kontrofensywy wojsk Armii „Pomorze” i Armii „Poznań” oraz rozbiciu jego oddziału w okolicach Kutna powrócił do rodzinnego Poznania.

Ksiądz dr Jarosław Wąsowicz SDB podkreśla, że przyszły błogosławiony stosunkowo szybko zaangażował się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej, formacji wojskowej utworzonej 16 listopada 1939 roku w Poznaniu. To również Czesław Jóźwiak wciągnął do działalności w NOB swoich kolegów z oratorium: Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego.

Został aresztowany przez gestapo 23 września 1940 roku. Przeszedł ciężkie śledztwo w siedzibie poznańskiego gestapo, był też więziony w Forcie VII i więzieniu na ul. Młyńskiej w Poznaniu. Następnie został osadzony we Wronkach i w Berlinie-Neukölln, zaś latem 1942 roku – wraz z kolegami – w więzieniu Zwickau. Tam, wyrokiem Wyższego Sądu Krajowego w Poznaniu na sesji wyjazdowej, został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku. On i jego koledzy z oratorium salezjańskiego w Poznaniu zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Obchody w Puszczy Bydgoskiej zostały zorganizowane przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży oraz Nadleśnictwo Bydgoszcz, przy współudziale parafii NMP Królowej Polski w Brzozie, na terenie której mieszkał wówczas bł. Czesław Jóźwiak. – Do końca wierny Bogu i Ojczyźnie staje się dla nas darem, nie tylko dla parafii w Brzozie, ale i dla całej diecezji bydgoskiej – podsumował proboszcz ks. prałat Wojciech Szukalski.

Mszy Świętej w intencji całej „poznańskiej Piątki” przewodniczył dziekan łabiszyński ks. kan. Stanisław Jendrzejewski, a słowo wygłosił ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB. W uroczystościach uczestniczyli księża, siostry zakonne, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, a wśród nich rodzina bł. Czesława Jóźwiaka.

print