Wizyty m.in. w Bydgoszczy, Gnieźnie oraz zwiedzanie Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji obejmuje program ogólnopolskich rekolekcji dla kapelanów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych RP, które w tym roku zostały zorganizowane w województwie kujawsko-pomorskim.

Ponad stu kapłanów modliło się 11 września w bydgoskiej katedrze- sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. – Będąc w tej katedrze, nie sposób nie mówić o czymś najważniejszym, czyli o miłości, a w tym wypadku o miłości kapłańskiej. Przyszliśmy, aby przed obliczem Matki zastanowić się, co to znaczy pięknie kochać – mówił rekolekcjonista ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierownik Zakładu Kultury Judaizmu Europejskiego w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Jak podkreślali kapelani, doroczne rekolekcje są spojrzeniem na codzienność z dystansu, by nabrać siły i nowego zapału do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku. – Bycie kapelanem jest tą szczególną posługą, która obejmuje zarówno strażaków, jak i niejednokrotnie – tak jak w ostatnim czasie – ofiary klęsk żywiołowych, kataklizmów, wypadków drogowych, pożarów i wielu innych zdarzeń. Natomiast samo bycie strażakiem jest służbą najwyższej miłości, z narażeniem swojego życia – dodał Kapelan Krajowy Strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki z Komendy Głównej PSP w Warszawie.

Księża w strażackich mundurach spotykają się we wrześniu już od ponad dwudziestu lat. – Czas rekolekcji – dla każdego chrześcijanina, a więc i dla kapłana – jest święty. To moment spojrzenia na swoje życie i posłannictwo, czyli posługę wśród strażaków – zakończył kapelan strażaków diecezji bydgoskiej ks. Roman Michalski, odpowiedzialny wraz z kapelanem strażaków powiatu mogileńskiego ks. Tomaszem Walterbachem za organizację tegorocznych rekolekcji.

W ich programie zaplanowano również spotkanie z abp. Leszkiem Sławojem Głodziem, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków. Mszy św. w bydgoskiej katedrze przewodniczył wikariusz generalny diecezji bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek. Rekolekcje zakończą się w czwartek, 14 września.

print