„Kromka Chleba dla sąsiada” – to nazwa kampanii społecznej, w którą włączyła się również Caritas Diecezji Bydgoskiej. Akcja na terenie diecezji została zainaugurowana 24 września w bydgoskim kościele Świętej Trójcy. Wolontariuszy Caritas pobłogosławił biskup ordynariusz Jan Tyrawa

Celem przedsięwzięcia jest wsparcie osób starszych, w dodatku samotnych, w przeżywaniu trudnej codzienności oraz uwrażliwienie nas wszystkich na ich los.

Jak informuje Caritas Polska, według statystyki w 2020 roku ponad 25 procent Polaków będzie miało powyżej 60 lat, a jeśli trend gwałtownie się nie zmieni, to w 2050 roku będzie to już 40 procent osób. Blisko 45 procent 60-latków i blisko 90 procent 80-latków deklaruje trudności z pokonywaniem schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60. roku życia cierpi na choroby przewlekłe i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzą niskie emerytury i samotność. – Istotą tej kampanii jest kształtowanie wrażliwości, byśmy nie byli obojętni na los bliźnich – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Dyrektor diecezjalnej Caritas wskazał również, że często mieszkamy w dużych aglomeracjach, gdzie coraz większym problemem staje się anonimowość. – Wydaje się nam, że przez grzeczność, dyplomację nie należy zbytnio interesować się życiem sąsiada. Jednak tu chodzi o zwykłe zatroskanie. Kto ma się lepiej orientować losem osoby, która mieszka tuż za ścianą, jak nie my? Jeśli widzimy ludzi starszych, doświadczonych chorobą lub wielodzietne rodziny, dla których wiązanie końca z końcem jest trudem, to zadbajmy o konkretne wsparcie, chociażby w postaci żywności – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Produkty przekazane za pośrednictwem Caritas zostały zgromadzone wcześniej podczas specjalnej zbiórki w ponad 800 sklepach sieci Biedronka, która jest wyłącznym partnerem akcji, na terenie trzydziestu diecezji w Polsce. Żywność ta trafiła do samotnych osób starszych dzięki wolontariuszom już w następnych dniach. – Warto przy tej okazji powiedzieć, że papież Franciszek ustanowił w Kościele Światowy Dzień Ubogich. Bedzie on obchodzony w tym roku 19 listopada. To takie głośne bicie w dzwon, który ma obudzić ludzką wrażliwość i sumienia. Ponieważ współczesny świat nie chce słyszeć o chorych, starszych, niedołężnych, ubogich. Często też zbyt łatwo oceniamy osoby, które spotykamy na ulicach. Twierdzimy, że to one są winne sytuacji, w jakiej się znalazły. Jednak kiedy spojrzymy na losy konkretnego człowieka, to okaże się, że nie jest to takie proste. Ubóstwo nie może być rozpatrywane tylko przez pryzmat biedy materialnej – zakończył ks. prałat Wojciech Przybyła.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print