„Jeżeli zgubimy prawdę o obecności Boga, jeśli okaże się, że ta świątynia nie jest nam do niczego potrzebna, to nie będziemy rozumieli sensu swojego życia” – mówił 1 października podczas uroczystości konsekracji kościoła Przemienienia Pańskiego we Władysławowie biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Świątynia w ciągu ostatnich pięciu lat przeszła generalny remont, nabierając nowego charakteru.

Pasterz diecezji odwołał się do odczytanego słowa Bożego, zaznaczając, że jego treść pozwala zrozumieć głębię obchodzonej uroczystości. Przypomniał, że świątynia jest szczególnym znakiem doświadczenia obecności samego Boga. – To miejsce, w którym z Bogiem będziemy się spotykać, prosząc Go o łaskę i wsparcie. Prosząc o to wszystko, co człowiekowi jest potrzebne, by ten mógł kształtować swoje życie według pewnej logiki całości, która poprowadzi go od początku do pewnego końca – mówił.

Parafia została erygowana przez prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora w 1925 roku. Budowy kościoła, który został poświęcony 1 lipca 1987 roku przez kard. Józefa Glempa, podjął się ówczesny proboszcz z Rynarzewa ks. Stanisław Różniak. Wspierała go, oczywiście, społeczność wiejska. Kiedy prymas mianował proboszczem ks. Zbigniewa Garczarka, świątynia już stała – co prawda, była jeszcze pusta, a pierwsze Msze św. sprawowano na pożyczonym ołtarzu. Ksiądz Garczarek przez pięć lat swojej posługi we Władysławowie doposażył kościół w ołtarz i ławki. W prezbiterium zawisł m.in. obraz przedstawiający scenę biblijną Przemienienia Pańskiego.

W 1992 roku parafię objął ks. Henryk Szpirra, a w 1999 ks. Jacek Grochal, który starał się rozwijać kult Bożego Miłosierdzia.  Zaczął też przygotowania do srebrnego jubileuszu parafii, który przypadł w lipcu 2012 roku . – Dziś po wielu latach możemy powiedzieć, że życie parafialne we Władysławowie zaczęło rozkwitać. Kościół tętni życiem. To zasługa Księdza Proboszcza, który swą pracą duszpasterską i charyzmą zjednuje parafian – powiedzieli parafianie, mieszkańcy Annowa Anna i Edward Jankowscy.

Mowa o ks. Ryszardzie Szymkowiaku, który rozpoczął posługę proboszcza we Władysławowie 30 czerwca 2012 roku. – Często powtarzam sobie słowa psalmisty: „Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą…”. Nie inaczej jest z dziełem gruntownej odnowy naszej świątyni. Bóg postawił na mojej drodze wielu wspaniałych ludzi, przede wszystkim parafian, a także liczne grono prawdziwych przyjaciół. W czasie pięciu lat pasterzowania po raz kolejny przekonuję się, iż ludzie są dobrzy, ale jeszcze większa jest Boża Opatrzność, która sprawia takie małe cuda – podkreślił proboszcz ks. Ryszard Szymkowiak.

W prace nad nowym projektem i wystrojem świątyni, która stała się koncepcją spojrzenia na tajemnicę Przemienienia Pańskiego, zaangażowali się Ewa Waraczewska i Piotr Badziąg.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski