Uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy wystawili 25 stycznia w Otwartej Przestrzeni „Światłownia” jasełka.

Przy ośrodku działa na co dzień Koło Miłośników Teatru. – Od wielu lat przygotowujemy z młodzieżą najróżnorodniejsze formy artystyczne. Tym razem jesteśmy z przesłaniem, że Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy Pan Bóg rodzi się w naszych sercach, kiedy potrafimy się zbliżyć do drugiego człowieka – powiedziała Zenona Góra, odpowiedzialna za przygotowanie jasełek.

Koło teatralne tworzą uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum oraz szkoły zawodowej. To młodzi niewidomi lub słabo widzący ludzie z talentami, które pod okiem pedagogów są odkrywane i wciąż szlifowane. Jasełka „Jest taki dzień” zostały wypełnione ważnym słowem o wartości Świąt Bożego Narodzenia, a całości dopełniły tradycyjne kolędy z oprawą muzyczną Anity Borowicz i Jerzego Olszewskiego.

W rolę anioła wcieliła się Sandra Pawlikowska. Niewidoma uczennica liceum lubi śpiew, biologię, a w przyszłości chciałaby zostać dziennikarką. Swoje marzenie realizuje podczas audycji o zwierzętach na antenie Radia Nakło. – Dzięki tym jasełkom chcieliśmy pokazać, że Betlejem nie jest tak bardzo daleko. Ono jest na wyciągnięcie ludzkiego serca i odległość szeroko otwartych ramion – dodała.

Diecezjalny duszpasterz niewidomych zwrócił uwagę na problem zagubienia i samotności współczesnego człowieka. – Gdzie jest to Betlejem? Ono jest w drugim człowieku, pod warunkiem, że go spotkamy – podkreślił ks. Piotr Buczkowski. – Nadeszły czasy, w których nasza codzienność została zdominowana przez urządzenia do komunikowania. Rodzi się więc pytanie, czy mogę autentycznie spotkać kogoś po drugiej stronie telefonu, w wiadomości tekstowej czy na portalu? To jest złudne i potęguje tak naprawdę samotność – dodał duszpasterz niewidomych.

Otwarta Przestrzeń „Światłownia” w Bydgoszczy jest kawiarnią, w której na co dzień można usłyszeć twórczość m.in. Kaczmarskiego, Gintrowskiego, Grechuty i Niemena.

W czasie przedstawienia zastosowano audiodeskrypcję – słowny opis treści, których nie może zobaczyć osoba z dysfunkcją wzroku.

Tekst i zdjęcia: MJ

print