Modlitwa, atmosfera zdrowej rywalizacji i spotkanie kilku pokoleń – to wszystko podczas XIII Oazowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej o puchar sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który został rozegrany w Bydgoszczy.

Około stu zawodników zagrało na parkiecie w miesiąc przed rocznicą śmierci założyciela i duchowego ojca Ruchu Światło-Życie. – Oaza kształtuje całego człowieka. W tym wychowaniu jest ważna nie tylko modlitwa, ale również wspólne spędzanie czasu, umiejętność jego organizowania dla różnych pokoleń – powiedział moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun.

Jak podkreślali organizatorzy wspólne przebywanie na modlitwie i rekreacji służy pogłębianiu więzi i poznawaniu się nawzajem, a przede wszystkim odkrywaniu Pana Boga na co dzień w drugim człowieku. – Dziesięć zespołów reprezentowało wspólnoty parafialne Ruchu Światło-Życie z terenów diecezji – dziewięć z Bydgoszczy, jedna ze Złotowa. Poszczególne drużyny tworzyli członkowie Domowego Kościoła, Oazy Młodzieżowej oraz klerycy bydgoskiego seminarium duchownego – powiedział organizator Ryszard Kochański.

Turniej składał się z meczów fazy grupowej oraz tych o dziewiąte, siódme, piąte, trzecie miejsce i finału. – Pomimo upływającego wieku, gram jeszcze w piłkę nożną z młodzieżą i całymi rodzinami, czerpiąc z tego ogromną satysfakcję. Poznajemy się bardziej jako ludzie, a to potem przekłada się na codzienną działalność we wspólnotach. Na prowadzenie w kierunku Jezusa, do którego wszyscy dążymy – powiedział najstarszy zawodnik turnieju Marek Piątkowski z drużyny Domowego Kościoła parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy.

Organizatorem rywalizacji była Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Bydgoszczy, a całość została przeprowadzona w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II.

Wśród drużyn turnieju cztery pierwsze miejsca zajęły kolejno reprezentacje: Domowego Kościoła z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, Domowego Kościoła z parafii św. Marka w Bydgoszczy, Ruchu Światło-Życie z parafii NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy oraz klerycy WSD Diecezji Bydgoskiej. 

Tekst: MJ
Zdjęcia: Regina i Marek Piątkowscy

print