„Kiedy rodzice tracą skarb, który matka nosi pod swoim sercem, musimy podnieść głowę i być z nimi” – mówił ks. Arkadiusz Muzolf. Diecezjalny duszpasterz rodzin przewodniczył w Bydgoszczy uroczystościom pogrzebowym dzieci zmarłych przed narodzinami.

Pochówek w Grobie Dzieci Utraconych, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Wiślanej, poprzedziła Msza Święta w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. – Nam, ludziom wierzącym, to spotkanie pozwala doświadczyć bliskości Boga i drugiego człowieka. Nie możemy przejść obojętnie w sytuacji, kiedy rodzicom po stracie dziecka należy podać pomocną dłoń. Trzeba powiedzieć, że jest krzyż. Trzeba powiedzieć, że coś się stało, zmarł człowiek, co więcej, dla tych rodziców ukochane dziecko. To pożegnanie ma pomóc im przyjąć cierpienie i właściwie je przeżyć – powiedział ks. Arkadiusz Muzolf.

Grób Dzieci Utraconych jest miejscem szczególnym dla rodziców dotkniętych stratą dziecka, która nastąpiła na skutek poronienia czy martwego porodu. Były to już kolejne uroczystości, w czasie których pochowano osiemnaście urn.

Tekst: MJ
Zdjęcia: MJ i Karolina Wieluńska

print