„Budujemy szkołę w Czadzie” – to nazwa ubiegłorocznej akcji, którą przeprowadzono w Wielkim Poście na terenie diecezji bydgoskiej. Udało się zebrać prawie 180 tysięcy złotych. W grudniu ruszyły prace budowlane, które przebiegają w rekordowym – jak na afrykańskie warunki – tempie.

Nad całością czuwa misjonarz ks. Jakub Szałek, od kilkunastu lat posługujący w Czadzie, w samym sercu Afryki. Jego misją od 2015 roku jest Doumougou, teren odcięty od świata, otoczony setkami hektarów pól ryżowych. – Budowa szkoły rozpoczęła się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wierzymy, że właśnie Maryja Niepokalana będzie to dzieło prowadzić – powiedział ks. Szałek, dziękując diecezjanom za wsparcie. Cegły użyte do budowy zostały przez rodziców ręcznie wyrobione z gliny i słomy, a następnie wypalone. Jedynym transportem, który posiadają mieszkańcy Doumougou jest bryczka ciągnięta przez dwa byki.

Tekst: MJ