„Nie tyle wypraszajmy zstąpienie Ducha Świętego, co bardziej Go słuchajmy, jak przemawia do nas przez historię, naukę, zdarzenia w świecie, nas samych” – mówił podczas nocnej Mszy św. w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Eucharystia stanowiła centrum diecezjalnych uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wpisały się one w bezpośrednie przygotowania do peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W wydarzeniu pod nazwą „Pełna Łaski” uczestniczyło ponad półtora tysiąca osób.

Całość została przygotowana przez młodzież diecezji. Natomiast sam pomysł narodził się w czasie spotkania kolegium duszpasterzy diecezjalnych, a następnie  Młodzieżowej Rady Programowej, która została powołana do istnienia w ubiegłym roku. Tworzą ją reprezentanci wszystkich dekanatów. – To właśnie młodzież zaprosiła do modlitwy w ich intencji wszystkie wspólnoty apostolskie naszej diecezji. Muzyka, śpiew, teatr, modlitwa, ale również konkretna katecheza (formacja) – to wymiary budzenia naszej chrześcijańskiej aktywności. Nie jesteśmy w stanie niczego uczynić bez pomocy Ducha Świętego – zauważył ks. Piotr Wachowski.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży dodał, że człowiek potrzebuje również Osoby, która pokaże, jak żyć na co dzień darami i owocami Zesłanego Ducha. – Jest nią Maryja, nasza Matka – patronka diecezji. Wraz z Nią – „Pełną Łaski” – w mocy Ducha Świętego chcemy rozeznawać nasze powołanie i wierność Panu Bogu w codziennym życiu Kościoła – dodał.

Pierwszą część, która odbywała się w bydgoskiej hali Artego Arena, wypełnił koncert zespołu „niemaGOtu”, przeplatany katechezą i świadectwem ks. Dominika Chmielewskiego SDB, pantomimą ukazującą sceny z życia Najświętszej Maryi Panny w wykonaniu młodzieży oraz wspólną modlitwą do Ducha Świętego. – Duch Święty jest sercem Kościoła. Bez Niego wszystko jest martwe, puste, nudne i sztywne. Modlitwy nie dają życia, są tylko klepanymi paciorkami. Duch Święty jest mistrzem naszego życia duchowego. Nie można być prawdziwym chrześcijaninem bez bycia ochrzczonym w Duchu Świętym, w Jego Mocy, by płonąć Jego ogniem – powiedział salezjanin ks. Dominik Chmielewski SDB.

Natomiast modlitwę zawierzenia podjęli przedstawiciele grupy regionu kujawsko-pomorskiego, wyjeżdżający na Światowe Dni Młodzieży do Panamy w styczniu przyszłego roku. Polecano w niej m.in. Powszechny Synod Biskupów na temat „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. – Cieszę się, że mamy w Kościele rok Ducha Świętego. To jest pewna mądrość biskupów, którzy chcą nam pokazać jak nie widzimy i nie doceniamy Ducha Świętego w codziennym życiu. My do Niego wołamy, ale często chyba nieświadomie. A On nas posyła tam, gdzie jesteśmy – dodała uczestniczka I zaangażowana w przygotowanie wydarzenia Iwona Pozorska.

Po koncercie w kierunku bazyliki św. Wincentego a Paulo wyruszyła „Procesja Światła”, w której biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył Mszy Świętej. – Módlmy się o to, byśmy byli wierni przekazom i natchnieniom Ducha Świętego. Byśmy potrafili je odczytywać i w ten sposób byli również misjonarzami Ducha Świętego. A co to znaczy być misjonarzem Ducha Świętego? To w rzeczywistości być misjonarzem samego Boga – podkreślił podczas homilii bp Jan Tyrawa.

W programie znalazło się również całonocne czuwanie. Podczas niego wybrzmiało m.in. świadectwo rapera Michała „PAX” Bukowskiego z Krakowa, gospodarza programu „Studio Raban” w TVP.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz