„Jak być odważnym mężczyzną? Dlaczego odwaga jest tak ważna i czym ona jest? Jak uwolnić się z lęków?” – to niektóre pytania postawione przez Mariusza Marcinkowskiego, pomysłodawcę i autora projektu Droga Odważnych podczas spotkania dla mężczyzn, które odbyło się przy bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo.

W 2010 roku w sercach Michała Piekary i Mariusza Marcinkowskiego – jak sami podkreślają – Pan Bóg wzbudził powołanie do służby mężczyznom w Kościele. Tak powstała katolicka wspólnota Przymierze Wojowników, która przez lata formacji i zgłębiania swojego charyzmatu była przygotowywana do „tworzenia” liderów gotowych służyć Bogu i Kościołowi. Liderów, którzy w pierwszej kolejności są przywódcami w swoim osobistym życiu, w codziennej, wiernej pracy nad sobą. Natomiast w 2017 roku powstała Droga Odważnych.

W pierwszym roku działania Droga Odważnych zgromadziła 1100 osób. Jest to program męskiego rozwoju, będący platformą szerokiego dotarcia do mężczyzn z ideą wierności małym krokom w duchowym i osobistym rozwoju. – Dzisiaj mówi się o kryzysie męskości, ojcostwa. Przejawia się on w braku podejmowania przez mężczyzn decyzji, odpowiedzialności. Po prostu brakuje nam odwagi – tłumaczy Mariusz Marcinkowski.

Pomysłodawca i autor projektu, mąż, ojciec, teolog, trener podkreślił, że wszystko dzieje się przy pomocy platformy internetowej i materiałów audio oraz wideo, które zajmują nie więcej niż kwadrans każdego dnia. Pod adresem www.odwazni.pl można znaleźć kolejne kroki postępowania. Każdy dzień ma swoje hasło – po kolei (od niedzieli): odprawa, ekwipunek, przewodnik, uczeń, Mistrz, wędrowiec, rozmowa w drodze. „Każdy, kto rusza w drogę, potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Naszym ekwipunkiem będzie pomocny w wędrowaniu artykuł lub wywiad dotyczący tematu tygodnia. Jeśli będziemy umieli go dobrze wykorzystać, nasza droga będzie o wiele łatwiejsza” – czytamy przy okazji poniedziałku.

Odpowiedzialni za formację, wśród których są również Michał Piekara (autor projektu mąż, ojciec, lider główny i założyciel wspólnoty, familiolog, terapeuta) oraz ks. Marcin Ożóg (proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, kapelan wspólnoty), starają się iść kluczem kalendarza liturgicznego, inspirując się także tym, co daje Kościół, spoglądając przy tym na wszystko z perspektywy mężczyzny i tego, jak przenieść dane wskazówki do rzeczywistości. – Chciałbym, aby taka formacyjna wspólnota mężczyzn, którzy chcą żyć mocno po Bożemu, zawiązała się także w Bydgoszczy – podkreślił ks. Sławomir Bar ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. – Niestety we współczesnych czasach mamy problem z męskością, płciowością. Dlatego warto pielęgnować oraz podtrzymywać wizję Pana Boga – dodał uczestnik spotkania Michał Dondajewski, członek Młodzieży Misjonarskiej.

Tekst i zdjęcia: MJ/KAI

print