„Sądzę, że będzie to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń duszpasterskich w historii naszej diecezji” – tak o peregrynacji kopii obrazu  Matki Bożej Częstochowskiej powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Powitanie Królowej Polski odbędzie się 1 września w Bazylice Królowej Męczenników.

Uroczystościom, które rozpoczną się o godzinie 16, przewodniczyć będzie pasterz diecezji, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Do bazyliki zostali zaproszeni członkowie Episkopatu Polski, duchowieństwo diecezjalne i zakonne, siostry zakonne, seminarzyści oraz świeccy, którzy będę reprezentować wspólnoty całej diecezji. – Do tego wydarzenia, jako diecezja, przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu. Dość wspomnieć o inicjatywie ks. Mirosława Pstrągowskiego, proboszcza parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy, by przez 9 kolejnych lat przed nawiedzeniem odbywać diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Bezpośrednim przygotowaniem to tego spotkania są misje, które poprzedzać będą nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej w każdej parafii diecezji. Od strony organizacyjnej zrobiliśmy więc wszystko, co było konieczne. Teraz pozostaje nasze osobiste zaangażowanie – tłumaczy dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Sylwester Warzyński.

Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Obraz zagości w wielu miejscach od 1 września do 7 grudnia oraz od 1 lutego do 6 kwietnia. Wtedy odbędzie się uroczyste pożegnanie Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku. Przed nawiedzeniem w każdej parafii odbywać się będą misje święte oraz czuwania.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-1956 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja rozumiana jako ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa. Pielgrzymujący po polskich diecezjach obraz przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku są specjalnie wyznaczeni ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów. (źródło: www.ekai.pl)

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI

Zdjęcie archiwalne: Obraz na dziedzińcu Jasnej Góry (Biuro Prasowe Jasnej Góry/Marek Kępiński)

print