„Katecheza to wychowywanie, kształtowanie osobowości, postaw i życiowej mądrości” – mówił w katedrze bydgoskiej podczas inauguracji nowego roku pracy katechetycznej biskup Jan Tyrawa.

Ordynariusz zachęcił katechetów, by w przestrzeni publicznej, jaką jest szkoła, nie tylko reprezentowali Kościół, ale przede wszystkim jego przesłanie, które wynika z Ewangelii. W czasie homilii postawił również pytanie, czym ma być współczesna katecheza? – Katecheza to umiejętność stawiania pytań. Zwłaszcza tych, które egzystencjalnie bolą. Dzisiejsza młodzież nie jest wolna od tych problemów – podkreślił ordynariusz.

Podczas Mszy Świętej nowi katecheci złożyli ślubowanie, a odchodzącym na emeryturę wręczono specjalne podziękowania. – Ten rok będzie obfitował przede wszystkim w wydarzenie związane z peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Katecheci przygotowują swoich uczniów m.in. do zaangażowania się w działania z tym związane na terenie swoich parafii. Przygotowują również serca młodych ludzi, aby w pogłębiony sposób mogli zrozumieć duchową wartość peregrynacji – powiedział dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Michał Głowacki rozpoczął dwudziesty rok pracy katechetycznej. Osiemnaście lat spędził w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy oraz dwa lata w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. – Katecheta szczególnie dzisiaj powinien być człowiekiem dialogu, próbując najpierw się wsłuchać i zrozumieć, w jakim „świecie” zanurzony jest konkretny człowiek, a następnie ukazać ponadczasową wartość prawd ewangelicznych, które są podstawą budowania właściwej relacji z Bogiem i szczęśliwego życia. Katecheta ma prowadzić uczniów do tworzenia więzi z Bogiem, a co za tym idzie z drugim człowiekiem – powiedział.

Uczestnicy inauguracji wysłuchali wykładu dotyczącego zastosowania nowoczesnych technologii w katechezie. Pracę katechetyczną na terenie diecezji bydgoskiej podjęło ponad trzysta osób świeckich.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski/KAI