Certyfikaty ze specjalnymi podziękowaniami marszałka województwa kujawsko-pomorskiego odebrali przedstawiciele 140 instytucji zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. Na liście wyróżnionych znalazło się aż czternaście parafii z diecezji bydgoskiej.

W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu miało miejsce wręczenie nagród laureatom siódmej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. – Dzięki realizacji programu ochrony zabytków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego od ponad 10 lat przekazujemy środki na odnawianie obiektów zabytkowych. Szczególne podziękowania należą się właścicielom i zarządcom tych obiektów. To dzięki nim mamy w regionie setki odrestaurowanych i uchronionych przed zniszczeniem zabytków – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Certyfikaty otrzymały parafie diecezji bydgoskiej: św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzchucinie Królewskim, św. Michała Archanioła we Wtelnie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy, Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, św. Mikołaja w Ślesinie, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią, św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie, św. Wita w Słupach, św. Marii Magdaleny w Wąwelnie, Wniebowzięcia NMP i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku oraz św. Mikołaja w Łabiszynie. Na liście wyróżnionych znalazła się również parafia ewangelicko-augsburska w Bydgoszczy.

W czasie ostatniej dekady blisko 90 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu zostało przeznaczonych na około 1,5 tysiąca prac – od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki – w blisko 380 zabytkowych obiektach w całym regionie. Najwięcej z nich to kościoły, a wśród nich – świątynie w niewielkich wsiach. Aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

Podczas spotkania gospodarz regionu wręczył także Medale Hereditas Saeculorum laureatom siódmej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w którym  wyróżniono dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów. Laureatami konkursu za prace konserwatorskie i restauratorskie zostali: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Toruniu, Klasztor Karmelitów Bosych w Zamartem. Natomiast laureatami za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków zostali: dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr hab. Juliusz Raczkowski, dr Michał Krukowski oraz dr hab. Michał Woźniak prof. UMK.

Tekst: oprac. MJ/KAI
Zdjęcia: Andrzej Goiński i Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

 
print