Ponad 86 tysięcy złotych zebrano podczas kwesty zorganizowanej wiosną w Bydgoszczy w ramach akcji „Pola Nadziei”. W Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki zainaugurowano kolejną edycję kampanii. Jej zasadniczym celem jest propagowanie idei opieki paliatywnej oraz wolontariatu.

Cebulki żonkili, które są symbolem akcji, zostały posadzone przez przedszkolaków oraz młodzież szkolną. – Dzisiaj dziękujemy za wolontariuszy akcyjnych. Dziękujemy również szkołom, z którymi mamy podpisane porozumienie o stałym wolontariacie, oraz osobom w wieku emerytalnym, które mogą swój wolny czas poświęcić chorym – powiedziała koordynator wolontariatu w hospicjum Iwona Lenkiewicz. – Młodemu człowiekowi nie jest trudno mówić o nadziei, dlatego że z natury jest optymistą. Jednak w zderzeniu z rzeczywistością, jaką jest choroba terminalna, zaczyna się zastanawiać nad sensem życia, dokąd ono prowadzi – podsumował dyrektor placówki ks. prałat Józef Kubalewski.

Kwiaty trafią wiosną do darczyńców, którzy będą mogli wesprzeć działalność hospicjum poprzez ofiarowanie środków finansowych w czasie specjalnej kwesty. – W tym roku zebraliśmy ponad 86 tysięcy złotych. Była to największa kwota w historii „Pól Nadziei” w Bydgoszczy. Dzięki tym środkom mogliśmy kupić materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne, aparaty do mierzenia ciśnienia, szafki przyłóżkowe – dodała Czesław Mieszkuć-Mieszkowska z zarządu hospicjum. – Ktoś w przyszłości może i nam pomóc, byśmy mieli lepsze jutro, tak jak ludzie w tym hospicjum – powiedziały Aleksandra Szymańska i Paula Zmudziejewska ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.

Placówkę powołał do istnienia w 1990 roku kard. Józef Glemp.

Tekst i zdjęcia: MJ/KAI

print