„Byłam wcześniej wierząca, ale teraz zostałam bardzo mocno utwierdzona” – powiedziała jedna z uczestniczek „Eureki”. Pod taką nazwą Misjonarze Świętej Rodziny z parafii Wniebowzięcia NMP w Złotowie zorganizowali kurs ewangelizacyjny dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. Zaprosili oni młodych do sanktuarium w Górce Klasztornej.

Jak podkreśla ks. Adam Gaca MSF, tak naprawdę organizatorem wydarzenia jest młodzież. – I to jest chyba największy atut „Eureki”. Sami głoszą, przygotowują liczne scenki, a przede wszystkim mówią świadectwa. To cud łaski Bożej, że ktoś w wieku 16 czy 17 lat potrafi stanąć z mikrofonem przed setką swoich znajomych ze szkoły i powiedzieć: „Jezus mnie kocha”. Są niewiele od nich starsi, więc znają ich język, ich środowisko. Co najciekawsze – sami ukończyli ten kurs i wiedzą, jak to jest siedzieć na ich miejscu, często początkowo tylko z obowiązku – tłumaczy ks. Gaca.

Czas „Eureki” został wypełniony spotkaniami, filmami i wspólną modlitwą. – Już samo spędzenie dwóch dni w środowisku rówieśników, poza domem zawsze bardzo buduje więzi. Włączając w to treści związane z religią, stwarza się doskonałe środowisko do tego, by na poważnie zastanowić się nad własnym podejściem do wiary. Zupełnym paradoksem jest fakt nazywania bierzmowania „sakramentem pożegnania z Kościołem”. A przecież w bierzmowaniu chodzi właśnie o to, by świadomie i w wolności dojrzeć do decyzji o pójściu za Panem Bogiem – dodał ks. Adam Gaca MSF. – Przed rekolekcjami nie do końca wierzyłem i myślałem, że to ja szukałem, ale to Bóg mnie szukał i znalazł – dodał uczestnik.

Tegoroczna edycja kursu zgromadziła aż 90 młodych osób ze Złotowa i Poznania.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: ks. Adam Gaca MSF

print