„Niechby ta niemoc wspólnego świętowania niepodległości okazała się felix culpa – szczęśliwą winą, aby uświadomiła nam, że już większego rozdarcia być nie może” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Pasterz diecezji przewodniczył w katedrze bydgoskiej Mszy św. z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Na początku homilii przypomniał, że odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli było szczególnym fenomenem, gdyż mało jest państw i narodów, które odzyskiwałyby niepodległość.

Podczas Mszy Świętej ordynariusz odczytał list Ojca Świętego Franciszka, skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

11 listopada we wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz różnych szczebli, władz mundurowych, środowisk naukowych oraz mieszkańcy miasta.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i kl. Robert Woźny