Wspólne recytowanie twórczości Jana Kochanowskiego oraz sadzenie lipy upamiętniły obchody 80-lecia Koła Pszczelarzy w Łobżenicy. Nowe drzewo przed kościołem Świętej Trójcy ma być również pamiątką uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Samo świętowanie 80-lecia koła zapoczątkowane zostało w czerwcu tego roku. Wówczas poświęcono nowy sztandar oraz wręczono statuetki i medale im. ks. dr. Jana Dzierżonia. W ramach konkursu wiedzy o pszczołach można było wygrać miody oraz miododajne rośliny. Do proboszcza parafii w Łobżenicy trafiło lipowe drzewko wyhodowane przez Martę Konek.

Ksiądz Piotr Pieniążek podkreślił w czasie Eucharystii wagę pracy pszczelarzy. Nawiązał do roli pszczół, jaką pełnią one w środowisku. Zaprosił także wszystkich do wspólnego wyrecytowania fraszki Jana Kochanowskiego „Na lipę”.

MJ/KAI
Zdjęcia: Marta Konek