„Po co człowiek miałby stawiać to najbardziej zdumiewające pytanie – dlaczego istnieje raczej coś niż nic?” – mówił 24 listopada w katedrze bydgoskiej biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom seminarium duchownego.

Biskup zauważył, że zmartwychwstanie jest najbardziej oryginalnym dla chrześcijaństwa przesłaniem. Buduje się na fakcie, że Tego, o którym już za życia sąsiedzi mówili, dziwiąc się Jego nauczaniu, Jego mocy i władzy, zobaczyli później na krzyżu. I z Nim właśnie spotkali się później jako ze Zmartwychwstałym. – Tak jest i tak być powinno. Chrześcijaństwo straciłoby swój sens, gdyby miało o tej prawdzie zapomnieć, gdyby tę prawdę miało przemilczać – mówił biskup ordynariusz, dodając, że dzisiaj jesteśmy świadkami tego, jak to przesłanie blednie.

Nowi diakoni pochodzą ze wspólnot parafialnych w Zamościu i Sępólnie Krajeńskim. – To dla mnie, powtarzając za św. Janem Pawłem II, wielki dar a zarazem tajemnica, gdyż trudno odpowiedzieć na pytanie: dlaczego to właśnie mnie powołujesz, Panie, do pracy w Twojej winnicy? – powiedział diakon Łukasz Kucharski z parafii św. Ojca Pio w Zamościu.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/kl. Robert Woźny