„Jednym z najczęstszych pojawiających się mechanizmów obronnych w sytuacji doświadczenia niepłodności jest niemówienie innym o swoim kłopocie.” – powiedziała psycholog i doradca ds. niepłodności Justyna Kuczmierowska.

W Bydgoszczy zorganizowano spotkanie ze współautorką książki „Nadzieja na nowe życie”, którego dopełnieniem były warsztaty psychologiczne dla par marzących o rodzicielstwie. Wraz z Justyną Kuczmierowską poprowadził je psycholog i psychoterapeuta rodziny Przemysław Gorzelak.

Wydarzenie w Domu Polskim w Bydgoszczy zrodziło się z inicjatywy Centrum Nowe Życie, zajmującego się kompleksowym, przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii. – W pracy z parami widzimy, że niepłodność to problem także w sferze emocjonalnej. Stres, którego doświadczają osoby leczące się na nią, można porównać do tego, który doświadczają pacjenci z nowotworem, co z kolei może bardzo negatywnie oddziaływać na przebieg cyklu kobiety oraz na samą relację małżeńską, jeszcze bardziej utrudniając poczęcie – zauważyły instruktorki Modelu Creightona, założycielki pierwszego w regionie Centrum Troski o Płodność Nowe Życie Carine Stranz-Rambowicz i Agnieszka Remus.

„Nie stawiaj kariery i wygodnego życia ponad wartość życia dziecka – mówi jej mająca serce na dłoni koleżanka, wszystkowiedząca ciotka, kolega z pracy, zadowolony ze swojej erudycji. Kiedy oni odchodzą, a ona  zostaje wreszcie sama, płacze…” – czytamy w książce „Nadzieja na nowe życie”. – Jednym z najczęstszych pojawiających się mechanizmów obronnych w sytuacji doświadczenia niepłodności jest niemówienie innym o swoim kłopocie – tłumaczy Justyna Kuczmierowska. Według psycholog powiedzenie innym o problemie sprawia często, że ludzie, którzy do tej pory byli mało delikatni, stają się bardziej wrażliwi i empatyczni. Starają się wesprzeć. – Warto szukać pomocy i wsparcia u tych, którzy nas zrozumieją i dodadzą siły. Może to być małżonek, przyjaciółka, terapeutka, psycholog, grupa wsparcia, osoby będące w podobnej sytuacji – dodała.

Dalszą część spotkania stanowiły warsztaty. – Poczucie wspólnoty jest bezcenne, szczególnie dla nas kobiet. Tym bardziej dziękujemy Centrum Nowe Życie za zorganizowanie tych bardzo potrzebnych nam warsztatów – powiedzieli uczestnicy.

Centrum Troski Nowe Życie w Bydgoszczy, które zajmuje się w kompleksowy sposób leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii, metody bazującej na najnowocześniejszych osiągnięciach współczesnej medycyny, poświęcił w kwietniu biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Osoby zainteresowane działalnością centrum zachęcamy do odwiedzenie STRONY INTERNETOWEJ.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print