„Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym” – mówił w bydgoskim kościele Świętej Trójcy wicemistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik. Sportowiec gościł w ramach ogólnopolskiej akcji: „Nie wstydzę się Jezusa”.

Jej inicjatorem są katolicy z krakowskiej Krucjaty Młodych. Chodzi w niej o pokazanie, że publiczne wyznawanie wiary jest czymś naturalnym. – Pamiętam, jak byłem z mamą w sklepie i tam zobaczyłem ulotkę z napisem „żużel”. Zacząłem się tym interesować, pytać – mówił. Dla sportowca wiara w Boga była zawsze czymś bardzo ważnym. – Uczyłem się jej najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym. To człowieka umacnia i napędza w dążeniu do dobrych rzeczy, nie tylko w życiu sportowym, ale takiej normalnej, szarej codzienności – dodał.

Znakiem rozpoznawczym akcji jest specjalny brelok z cytatem z Ewangelii św. Mateusza: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”. Specjalny – ze srebra został również wręczony Bartoszowi Zmarzlikowi. Żużlowca udało się zaprosić dzięki Januszowi Borzeszkowskiemu, wieloletniemu mechanikowi Piotra Protasiewicza, Tomasza Golloba, Krystiana Pieszczka czy Mortena Risagera.

Bartosz Zmarzlik urodził się w 1995 roku w Szczecinie. To wychowanek Stali Gorzów Wielkopolski, aktualny wicemistrz świata. Również indywidualny mistrz świata juniorów w 2015 roku, indywidualny mistrz Europy juniorów w 2012 roku, dwukrotny drużynowy mistrz świata (2016-2017), czterokrotny drużynowy mistrz świata juniorów (2012 i 2014-2016) oraz dwukrotny drużynowy mistrz Europy juniorów (2013-2014), reprezentant Polski. – Dzisiaj ludzie uciekają od Pana Boga i Kościoła. Tym bardziej trzeba pokazywać, że do kroczenia drogą wiary zachęcają nie tylko księża, ale i znane osoby, dla których Chrystus w życiu jest Kimś bardzo ważnym – powiedział ks. Bartosz Wojtaszek, który wraz z diecezjalnym duszpasterzem sportu ks. Robertem Szczepańskim zaprosił żużlowca do Bydgoszczy.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski