Za sprawą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Akademii Muzyki Dawnej w bydgoskim Domu Polskim odbyły się dwa koncerty. Podczas sobotniego cyklu (15 grudnia) Musica Spiritus Movens swoje śpiewacze zdolności zaprezentowały studentki wydziału wokalnego, kształcące się w klasie prof. Urszuli Jankowiak. Na fortepianie akompaniował Marek Kamola. Zabrzmiały dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Ludomir Różycki, Edward Grieg, czy Giacomo Puccini. Melomani raczyli się pieśniami lirycznymi i ariami, jak arią Rusałki z pierwszego aktu opery Rusałka Antonina Dvořáka, czy Summertime – kołysanką Klary z opery Porgy Andrzej Bess Georga Gershwina.

Z uwagi na nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego nie mogło zabraknąć kolęd. Jednakże wydźwięk estetyczny pozostaje zgodny z duchem liturgii, albowiem niedzielny koncert zorientowany był już wyłącznie na tematykę adwentową. Zabrzmiały takie utwory jak Zwiastowanie z cyklu Sonat Różańcowych na skrzypce i basso continuo Heinricha Ignaza von Biebera, Haec est Maria Virginum HMV 235 George’a Friedricha Haendel’a, Cantata Pastorale per la Nascita di Nostro Signore Alessandro Scarlattatiego, a także Nulla in mundo pax sincera RV 630 Antonio Vivialdiego.

W niedzielnym koncercie wystąpili Elżbieta Izdebska – sopran, Natalia Tyrańska, Gabriela Żmigrodzka – skrzypce barokowe, Marcin Tarnawski – altówka barokowa, Justyna Knapczyk – wiolonczela barokowa, Paweł Pawłowicz – klawesyn, ks. Mateusz Ziemlewski – słowo.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Ziemlewski