„Wielkopostny dzień skupienia w maryjnym miejscu zawierzenia był zaproszeniem młodzieży do odważnego powiedzenia Bogu tak, które ma moc zmienić całą ich, często trudną, zagmatwaną problemami, rzeczywistość” – powiedział ks. Piotr Wachowski.

„Bogu TAK – Dziś!” – to temat wielkopostnego skupienia dla młodzieży oraz studentów, które zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bydgoskiej we współpracy z Szensztackim Instytutem Sióstr Maryi. – Cenne doświadczenie życiowe rodzi się ze spotkań, jakimi są chociażby takie wydarzenia. To wartościowy czas spędzony na modlitwie – podkreśliła Magdalena Maciejewska – studentka ze wspólnoty „Duc in altum”.

Temat skupienia na bydgoskich Piaskach, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, nawiązywał bezpośrednio do przeżytych przed dwoma miesiącami Światowych Dni Młodzieży w Panamie, podczas których papież Franciszek wskazywał młodym na ich rówieśniczkę – Maryję. Matkę Bożą, która odpowiedziała na Boże powołanie. – Jej odważna decyzja miała siłę przemienić całą rzeczywistość: począwszy od tej globalnej – odwieczny Syn Boży przyszedł na ziemię w Osobie Jezusa Chrystusa, stając się przyjacielem każdego człowieka, aż po tę indywidualną – nastolatka z Nazaretu odkryła swoje życiowe marzenia, ponieważ – jak zaznaczył Ojciec Święty – „Ze swoim «tak» Maryja stała się najbardziej wpływową kobietą w historii – tłumaczył ks. Piotr Wachowski.

To właśnie dlatego wielkopostny dzień skupienia w maryjnym miejscu zawierzenia był zaproszeniem młodzieży do odważnego powiedzenia Bogu „tak”.

Spotkanie było również okazją do przygotowania kolejnej edycji Drogi Krzyżowej ulicami Bydgoszczy, która w wymiarze ewangelizacyjnym prowadzona jest od wielu lat przez wspólnoty młodzieżowe miasta i całej diecezji.

Kilkugodzinny program został wypełniony Mszą Świętą, katechezą, Adoracją Najświętszego Sakramentu, pracami w grupach, dzieleniem się relacjami z Panamy oraz pantomimą i posiłkiem.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print