„Poprawa jakości powietrza – zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” – to nazwa programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego parafie mogą starać się o dofinansowanie na termomodernizację.

Wsparciem finansowym zostaną objęte projekty zakładające termomodernizację m.in. zabytkowych i niezabytkowych obiektów sakralnych wraz z obiektami towarzyszącymi oraz innych budynków przeznaczonych na potrzeby kultury, kultu religijnego, oświaty, opieki, wychowania i nauki.

Maksymalny poziom dofinansowania w formie dotacji będzie wynosił do 95% kosztów. Ogłoszenie naboru wniosków w ramach programu planowane jest na przełomie maja i czerwca 2019 roku.

W ramach programu możliwe będzie sfinansowanie następujących prac: ocieplenie obiektu, w tym: ścian, podłóg na gruncie, stropów, dachów; wymiana okien i drzwi zewnętrznych; przebudowa systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła; wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji; likwidacja zawilgocenia i jego skutków w budynku; wymiana oświetlenia; wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii (OZE); przygotowanie dokumentacji technicznej.

Spotkanie informacyjne odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 10 w Domu Polskim w Bydgoszczy. Potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu należy zgłaszać telefonicznie pod numerem 52 366 98 14 lub na adres slawa@diecezja.bydgoszcz.pl do 17 kwietnia.

W sprawach merytorycznych można kontaktować się z przedstawicielem firmy, która będzie prowadziła spotkanie informacyjne – Julia Dębicka, tel. 536 225 952 lub j.debicka@dc-centrum.pl