„Stojąc pod Krzyżem, nauczyłam się, że mogę stawić czoła cierpieniu i być od niego silniejsza” – powiedziała odtwórczyni Milena Dąbrowska. Przedstawicielka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” zagrała rolę Maryi podczas Drogi Krzyżowej ulicami Bydgoszczy.

Mieszkańcy miasta i diecezji przeszli spod katedry do Bazyliki św. Wincentego a Pauli. Uczestnikom towarzyszyło hasło „Oto ja”. Jak podkreślili organizatorzy nabożeństwa, było ono zaproszeniem do „rozbudzenia w sobie otrzymanego na chrzcie wezwania do świętości”.

Słowa te nawiązywały jednocześnie do adhortacji apostolskiej Ojca Świętego o powołaniu do świętości w świecie współczesnym „Gaudete et exsultate”. – Papież Franciszek przypomina, że: „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje”. Franciszek daje wskazówkę: „Pozwól, by łaska twego chrztu owocowała na drodze świętości. Pozwól, aby wszystko było otwarte na Boga i dlatego wybierz Jego, wybieraj Boga wciąż na nowo” – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

To nauczanie poruszyło organizatorów Drogi Krzyżowej, która od wielu lat jest przygotowywana przez młodzież wielu bydgoskich parafii. Przedsięwzięcie ma zdecydowanie charakter ewangelizacyjny, bowiem w swojej formie i treści szczególnie przeznaczone jest dla pogubionych w wierze rówieśników. – Kościół młodych chce po raz kolejny przypomnieć, że Bóg ma dla każdego człowieka wyjątkowy plan na szczęśliwe życie, które dopełni się w osiągniętym już tu na ziemi zadaniu świętości – dodał ks. Piotr Wachowski.

Bohaterami tegorocznego nabożeństwa byli towarzyszący Chrystusowi uczniowie z różnych epok i części świata, którzy na pewnym etapie swego życia podęli nieodwołalną decyzję: chcę zostać świętym! – Myślę, że w tym roku ta wspólna droga pomogła nam odkryć, że każdy z nas jest powołany do świętości. Pomogła też zobaczyć, że owa świętość nie polega na byciu człowiekiem idealnym czy wykonywaniu heroicznych czynów – dodała Agata Graczyk z wolontariatu „4don4LORD” („Fordon dla Pana”).

Zainteresowanie świętością miało pobudzić każdego uczestnika Drogi Krzyżowej do zadania sobie pytania: co zatem trzeba zrobić, by zostać świętym? – Odpowiedź jest tylko jedna: trzeba iść za Jezusem, który – krocząc drogą miłości – wypełnia misję Ojca, który – idąc na Kalwarię – realizuje swoje powołanie. Odkrycie życiowego powołania ma być tą bezpieczną drogą, która doprowadzi człowieka do świętości – podsumował ks. Piotr Wachowski.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz