„Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, że jesteśmy dla Niego ważni” – powiedziała reżyser i autorka scenariusza Misterium Męki Pańskiej, które zostało odegrane w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową.

Tegoroczne hasło brzmiało „Przyjacielu…”.– Było ono zaproszeniem, by odkryć prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas: „Przyjacielu” – dodała Mariola Ciesielska. W przygotowaniu i przeprowadzeniu inscenizacji wzięło udział około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 200 aktorów.

Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi w corocznym – nowym i niepowtarzalnym scenariuszu. Jest ono nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próbą spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród spraw, codzienności każdego człowieka, i jak bardzo go przemienia. – Dlatego nawet w ostatnim geście zdrady Judasza Bóg wyciąga do niego rękę i mówi: „Przyjacielu”. Każdy z nas może odnaleźć się w tej scenie i każdemu z nas w najczarniejszej godzinie Bóg powie: „Przyjacielu”. Czy podejmiemy tę wyciągniętą dłoń? Możemy Bogu powiedzieć „nie”, możemy też powiedzieć „tak” – jesteśmy wolni, a Bóg naszą wolność szanuje – dodała Mariola Ciesielska.

Historia fordońskiego misterium sięga roku 2001, w którym to po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek ważnej tradycji, która jest kontynuowana i która sięga po coraz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne.

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym „4don4LORD”, GPS, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Bazyliki Królowej Męczenników.

Rokrocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży przybywa tego dnia blisko 20 tysięcy widzów, by przez uczestnictwo w misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Przygotowaniem muzyki zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Tekst: Marcin Jarzembowski/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print