„Władza pochodzi od Boga, tym samym podlega prawu Bożemu” – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył w katedrze bydgoskiej Mszy Świętej w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Na wstępie bp Jan Tyrawa poprosił, by na tegoroczną 228. rocznicę Konstytucji 3 maja spojrzeć z perspektywy Święta Chrztu Polski. Jego zdaniem, od roku 966 Polska stała się oficjalnie częścią cywilizacji chrześcijańskiej, która kieruje się prawem naturalnym wszczepionym przez Boga wszystkim ludziom, Dekalogiem oraz Magisterium Kościoła. – Zakładało to publiczne oddawanie czci Trójjedynemu Bogu i właściwe miejsce w społeczeństwie dla Kościoła, troszczącego się o sprawy duchowe – sens i cel ludzkiego życia. Później papież Leon XIII powtórzył tradycyjne tezy Kościoła w encyklice „Immortale Dei”, pisząc: „Bóg rozdzielił rządy nad rodem ludzkim pomiędzy dwie władze – duchową i świecką: pierwsza jest przełożoną nad sprawami boskimi, druga nad ludzkimi. Każda z nich jest w swoim obrębie najwyższa” – mówił, wskazując, że w ten sposób kształtowały się relacje państwa i Kościoła, gdzie władza i obywatele zachowywali w społeczeństwie własną, odrębną tożsamość i funkcje, lecz z natury zjednoczeni byli w moralnej wspólnocie.

W tak ukształtowanej wizji wspólnoty – zdaniem celebransa – zadaniem Kościoła jest iść przez świat i czynić ochrzczone narody uczniami Chrystusa. Wolność ma być kształtowana przez prawdę, którą odkrywa się z prawa naturalnego: uznania różnicy między dobrem a złem. – W świecie chrześcijańskim prawo Ewangelii, prawo świeckie i chrześcijańskie sumienie każdej jednostki, papieża, króla i poddanego, wspólnie zabezpieczały i gwarantowały w sferze społecznej funkcjonowanie ładu moralnego. Nie dziwi zatem, że swoistym uwieńczeniem tego procesu było uchwalenie Konstytucji 3 maja z jej odniesieniem do Boga Trójjedynego w preambule – dodał.

Następnie biskup ordynariusz porównał Konstytucję Stanów Zjednoczonych z 1787 roku i Konstytucję 3 maja, zauważając od razu, że Stany Zjednoczone poszły radykalnie w innym kierunku.

Celebrans wspomniał o problemach Francji wyrażonych w manifeście „żółtych kamizelek”, na które zareagowali tamtejsi intelektualiści i biskupi, apelując o „nowy katolicyzm społeczny”.

Biskup bydgoski powrócił do słów Jana Pawła II, które wybrzmiały w 200. rocznicę Konstytucji 3 maja podczas nabożeństwa dziękczynnego w Warszawie: „Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. I dlatego Konstytucja 3 maja w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości, była dokumentem profetycznym i opatrznościowym. Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim” – przypomniał bp Jan Tyrawa, prosząc o modlitwę do Królowej Polski o Jej wsparcie – jak kiedyś, tak i dziś, oraz życząc wszystkim – znowu za Ojcem Świętym – „by ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtowała dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego”.

HOMILIA W WERSJI DŹWIĘKOWEJ

PEŁNY TEKST HOMILII

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski modlili się kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz różnych szczebli oraz mieszkańcy diecezji.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Marcin Jarzembowski

 
print