„Słuchanie Boga staje się nie tylko zaproszeniem, ale koniecznością” – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy bydgoskiej bazyliki Królowej Męczenników. Stała się ona miejscem modlitwy w intencji tegorocznych maturzystów.

Każdy z młodych został „zaadoptowany” przez osobę chcącą modlić się za niego podczas zdawania każdego egzaminu. Towarzyszyła temu specjalnie przygotowana „modlitwa zdającego” oraz „modlitwa opiekującego się zdającym”.

Maturzyści usłyszeli zachętę płynącą od Ojca świętego Franciszka z jego adhortacji skierowanej do młodzieży: „Młodzi, nie rezygnujcie z tego, co najlepsze w waszej młodości, nie patrzcie na życie z balkonu (…).Nie żyjcie, byle przeżyć z duszą znieczuloną, i nie patrzcie na świat tak, jakbyście byli turystami. Róbcie raban! Przepędźcie paraliżujące was lęki, byście się nie stali młodymi mumiami. Żyjcie! Weźcie się za to, co w życiu najlepsze! ” (Christus vivit, 143).

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz